Yeni versiyonuyla Cluedo oyununda neler değişti?

Yazı: Deniz Özöztürk

Tüm zamanların en sevilen katil kim oyunu Cluedo (ya da orijinal ismiyle Clue) yeni versiyonuyla gündemde.  Gerçek suç podcastleri ve belgesellerine ilginin artması Hasbro’yu modern oyuncular için daha kapsayıcı bir oyun hazırlamaya yöneltmiş. Sevilen karakterleri ve genel işleyişi aynı kalsa da artık Cluedo’nun; yeni bir tasarımı, yeni minyatür figürleri ve yeni hikâyeleri var.  

1947’de müzisyen Anthony Pratt -eşi Elva Pratt’in de yardımlarıyla- Cluedo’yu geliştirirken, Londra Blitz karartmaları sırasında oynanan salon oyunlarından ilham almış. Oyuncuları 1940’ların İngiltere’sindeymiş gibi hissettirmesiyle Cluedo, role-play türünün kült mertebesine erişmiş örneklerinden.  

Bilmeyenler için Cluedo’nun; Agatha Christie ve Arthur Conan Doyle romanlarını yaşatan,  Knives Out ve Glass Onion gibi filmleri anımsatan sinopsisi şöyle: Özenle seçilmiş altı kişiye (Colonel Mustard, Mrs. White, Mrs. Peacock, Mr. Green, Professor Plum ve Miss Scarlet) gizemli bir yemek davetiyesi gelir. Neyle karışılacaklarından habersiz Boden “Boddy” Black’ın tudor malikanesine giden bu altı kişi, yemek sırasında ev sahibinin ölü bulunduğu haberini alır. Bu olayla birlikte kendilerini uğursuz bir şantajın içinde bulmuş altı misafir, altı şüpheliyle dönüşür. Şimdi suçsuz olduklarını kanıtlamak ve oyunu kazanmak için ipuçlarını takip etmeleri ve katili bulmaları gerekmektedir.   

Oyundaki altı karakter için yeni geçmiş hikâyeler tasarlanarak şüpheliler daha derinlikli bir şekilde kurgulanmış. Yeni versiyonda olay örgüsü ve karakterlere dair değişikliklerin yanı sıra daha büyük bir kutu ve daha detaylı bir tasarım söz konusu.

Hasbro Gaming genel müdürü Adam Biehl, herkesi Cluedo’nun yeni versiyonunu denemeye davet ederken şöyle bir açıklama yapmış: “İlham verici gizemleriyle Cluedo; sayısız oyun gecesine konuk olmuş, dünyanın dört bir yanından hayranlarıyla masa oyunları dünyasında bir klasik hâlini almıştı. Bugün elimizde, oynayanların da çeşitliliğini yansıtacak bir masa oyunu var. Daha kapsamlı versiyonuyla Cluedo, oyuncularının kendilerini oyuna kaptırarak bir dedektiflik deneyimini yaşamasını kolaylaştıracak.” 

Oyunun 1985’te Jonathan Lynn yönetmenliğindeki film uyarlamasını da hatırlatmakta yarar var. Clue filminde; Tim Curry, Christopher Lloyd ve Lesley Ann Warren gibi isimler rol almıştı.