Yeni Yerli Konserler’in üçüncü buluşmasında etnik ve modern sesler iç içe

Babylon’un aylık serisi Yeni Yerli Konserler kapsamında 12 Nisan’da farklı türlerde kimlikler yaratan dört isim bir arada.

Bu isimlerden ilki electronica ve etnik tınıları kesiştiren İstanbullu müzisyen Cihangir Aslan. İlk albümü Roots’u geçtiğimiz yıl Subroomer Records bünyesinde yayınlayan Cihangir Aslan, özellikle Hüsnü Arkan düeti “Nar”la radarlara girmişti.

Bu seneki festivallerin gözde gruplarından Hedonutopia da Yeni Yerli Konserler No:3’te. Fırat Külçek ve Kerem Feyzi’nin uzun süreli müzikal birlikteliğini kutlayan Hedonutopia, zaman içinde kendine has bir anlatım dili yaratmayı başarmış gruplardan. İkilinin son albümü Yakamoz Sandalı keşfedilecek köşelerle dolu.

Çello, kanun, perküsyon, bağlama, darbuka, kabuki, Balaban, kabak kemane, klarnet ve ney gibi enstrümanlarla geniş bir ses skalası yakalayan Ethnic Universe of Majnoon, gecenin kalp çarpıtan performanslarından birine imza atacak. Radio İstanbul’un kurucusu DJ Khaikhan’ın merkezinde olduğu Majnoon, dünyanın farklı uçlarından sesleri tek bir potada eritiyor. Ekibin “Ethnic Universe” projesi de fazlasıyla merak uyandırıcı.

Çoğunlukla neşeli ama kimi zaman da epey karanlık tınılar yakalayan superyakachi ise seneler boyunca birçok festival ve konser organizasyonunda çalışmış Sinan Yağcı’nın projesi. DJ setlerinde ambient ve etnik seslerle de desteklediği deep house seçkisine yer veriyor ve şimdiye dek yayınladığı iki kısaçaları mevcut.