Yerli sahneden son dönemde çıkmış 10 albüm ve tekli

Yerli müzik sahnesinde son yıllarda ivmeli bir şekilde artan üretim, yeni yılın ilk aylarında da gözle görülür bir şekilde ve nitelikli örneklerle devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda peşi sıra yayınlanan 10 albüm ve tekliyi derlediğimiz listede tekinsiz elektronik düzenlemeler, yeniden işlenen ve güncelle buluşan nostaljik tınılar, ustalıklı şarkı yazarlığı ve atmosferik yaklaşımlar sizi bekliyor.

Cava Grande – Ghost / Vessels (Tekli)

Portecho ve Mira gibi gruplarıyla tanınan Tan Tunçağ’ın elektronik dehlizlere daldığı solo projesi Cava Grande, geçtiğimiz günlerde iki yeni parça yayınladı. Analog synth’ler, atmosferik melodiler ve karanlık ritim kurgularıyla zengin ses evreni sunan “Ghost” ve “Vessels”, bu aralar çalma listelerimizde kendine sıklıkla yer buluyor.

Brek – Ölümümden Tut Beni (Tekli)

İstanbul’un genişleyen synth pop / dark wave sahnesinin üretken isimlerinden Brek, mayıs ayında yayınlamayı planladığı yeni albümü ÖLÜPOP’un ilk teklisini paylaştı. “Brek’in kendini hapsettiği tuhaf ve karanlık dünyanın bir ürünü” olarak tanımlanan albümden yayınlanan ilk şarkı, nostaljik hisler ve yoğun synth katmanlarıyla bezeli.

In Hoodies – Recalibrated Expectations (Albüm)

2016 çıkışlı A Lunar Manoeuvre ve sonrasında yayınladığı farklı formatlardaki kayıtlarıyla bağımsız müzik sahnesinde kendine özel bir yer edinen In Hoodies, 90’lar alternatif rock tınısını benimsediği yeni albümü Recalibrated Expectations’ı Xgergedan etiketiyle yayınladı. In Hoodies’in değişen ses paletini takip etmek dinleme deneyimi açısından keyif verici.

Albus-In – Phoenix (Tekli)

2014’ten bu yana üretimlerini sürdüren İstanbullu müzisyen Albus-In’in The Sick Bags eşliğinde kaydettiği yeni teklisi “Phoenix”, Harry Potter evreninden cımbızla çekilmiş acıklı bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Ali Cihan – Kimileri Birileri (Tekli)

Multitap grubundan tanıdığımız Ali Cihan’ın üç yıl aranın ardından yayınladığı ilk solo kaydı “Kimileri Birileri”, Amerikalı grup Clutch ve Rebel Moves’un parçalarından kesitler barındıran bir remake çalışması. Sözlerinde Remzi Mete Yavuz şiirlerinden alıntılara yer veren “Kimileri Birileri”, Bora Çifterler’in yönettiği klibiyle birlikte yayınlandı.

Sors – Vitality (Tekli)

Minimal ve yoğun melodik tınıların izini süren İstanbullu grup Sors, ilk EP’si Euphony’de işlediği benlik savaşının psikolojik finalini temsil eden “Vitality” şarkısını dijital platformlardan yayınladı.

Umut Adan – Bahar (Albüm)

Anadolu pop ruhunu 2019’da yaşatan Umut Adan, şimdiye dek yayınladığı ilgi çekici 45’liklerin ardından ilk uzunçalarını Londra merkezli Riverside Records aracılığıyla yayınladı. Müzisyenin rol modeli olarak benimsediği Fikret Kızılok’tan “Zaman Zaman” şarkısını da yorumladığı albüm, köklerine sadık kalırken güncele de eleştirel bir bakış getiriyor.

Mnemonic. – Bronx Törpüsü (Tekli)

2013’te birlikte #musicislove kolektifini kuran Gramafonia ve Sycho Gast ikilisi, uzun bir aranın ardından yeni bir şarkıyla karşımızda. Old school hip hop altyapısı ve Gramafonia’nın hip hop tarihinden önemli figürlere selam duran sözleriyle şahlanan “Bronx Törpüsü”, Mnemonic.’in yakında yeni bir albüm yayınlayacağını müjdeliyor.

Konstrukt – Bulutlar OST (Albüm)

Osman Nuri İyem’in yönettiği ve 38. İstanbul Film Festivali’nde belgesel bölümünde yarışacak olan Bulutlar’ın Konstrukt imzalı soundtrack albümü Lu Records aracılığıyla yayınlandı. Korhan Futacı, Umut Çağlar, Berkan Tilavel ve Apostolos Sideris’ten müteakip ekibin film için kaydettiği 10 şarkı, primitif ve deneysel bir müzikal evren vaat ediyor.

Derin Sarıyer – Hayattasın Tedavisi Yok (Albüm)

Sony Music Media etiketiyle ilk albümünü yayınlayan Derin Sarıyer, Hayattasın Tedavisi Yok ismini verdiği uzunçalarında tek bir janrla kendini sınırlamaktansa farklı ses köşelerine ulaşmayı hedefleyen 11 şarkıya yer veriyor. Miksi Serkan Çeliköz ve Ali Rıza Şahenk imzası taşıyan albüm, aynı zamanda 180 gr. plak formatında da yayınlandı.