Yerli sahneden taptaze 10 tavsiye

Yerli sahneden 13 Kasım Cuma günü yayımlanan yeni müziklerden 10 önerimiz var.

Ati ve Aşk Üçgeni – Gece Uçuşu
(Sony Music)

“Yaşamak için şimdi, göğe uçmam şart” diyor yeni Ati ve Aşk Üçgeni. Psikedelik pop severler kaçırmasın. Tolga Tarhan ve Gamze Yavuz’un yönettiği animasyon klip de müthiş!

Kalben – Perişahı’nın Kızı
(Hoş Bir Seda)

Gezegen “yeni normal” tanımıyla henüz bu kadar haşır neşir olmamışken Kalp Hanım isimli albümünü yayımlayan Kalben’in albüm sonrası ilk teklisi, Alev Alev dizisinde prömiyerini yaptı.

Dahakara – Hell Is In Hello
(Various Goods)

Endüstriyel rock, darkwave gibi tınılarla puslu ve zifiri karanlık bir müzik icra eden Dahakara’nın yeni albümü, 90’lara ithaf edilmiş sonik ve lirik konseptle yoğurulmuş. Hayal kurmaya davet eden, cesaret veren 8 şarkı.

Canozan – Dolunay, Vol. 1 (Live)
(Avrupa Müzik Yapım)

2018 tarihli Dolunay albümündeki şarkıları ve sonrasındaki düetlerini Moda Sahnesi’nde canlı olarak seslendiren Canozan, bu kayıtların ilk bölümünü albüm olarak yayımladı. Üstelik MüzikPlay YouTube kanalında 7 parçanın canlı performans videoları da var.

Sorgu & Farazi – Anti-Kahraman: 90 Nesli
(Deadly Habits Music / Venus Music / Below System Records)

12 Kasım’da yayımlanan Anti-Kahraman: 90 Nesli, 90 BPM kadrosunda da yer alan Sorgu ve Farazi’nin uzun yıllardır hazırlıkları süren konsept albümü. İlhamını 90’lar nostaljisinden ziyade 90 neslinin hayata bakış açısı, öfkesi ve 90’ların hip hop sound’undan alıyor. Da Poet, Kamufle, Ege Çubukçu gibi konukların da yer aldığı albüm, yerli hip hop sahnesinde son yılların en nitelikli işçiliklerinden birini belgeliyor.

Adakanbo – Kaç Ama Bi’ Söyle
(BBI Music Co.)

Yerli hip hop ve R&B sahnesinin taze ismi Adakanbo’nun 2020 başından bu yana devam ettirdiği tekli serisinin yeni halkısı. Video klipte de Yasin Arıbuğa’nın imzası var.

Birkan Nasuhoğlu – GEL
(GTR Müzik)

Türkçe sözlü alternatif rock parçalarıyla tanınan Birkan Nasuhoğlu’dan bir ayrılık şarkısı. Vokallerde kendisine Gökhan Türkmen eşlik etmekte.

Ceren Gündoğdu – Dünyada İkimiz
(CGC Müzik)

Her şeye rağmen gülümseyebilme gücünün aşktan geldiğini hatırlatan, sıcak bir pop şarkısı. Söz ve müziği Ceren Gündoğdu’ya ait şarkının düzenleme ve prodüksiyonunda Cihan Mürtezaoğlu’nun eli var. Klibin yönetmenliğini de Ahmet Can Tekin üstlenmiş.

Bulutlar – Market
(Ludens)

Kadıköy’de aynı evde yaşayan Burak Kurttay ve Gürkan İzmirligil’in uzun süreli dostluklarının müzikal yansıması olan Bulutlar, ilk teklisini yayımladı. Evde kaydedilen “Market”; Rhodes, kontrbas, davul ve vokalden oluşan sakin bir salon şarkısı.

Yolcu – In Stream
(Bağımsız)

Türkiyeli müzisyen Dağtaş ve MIAM Sonic Arts bölümünde tanıştığı İngiliz müzisyen Joe Coniche’in temellerini 2017’de attığı electronica projesi Yolcu’nun ilk EP’si. Üç şarkıdan ikisi geride kaldığımız aylarda etkileyici video kliplerle yayımlanmıştı.