Yerli sahneden hemen dinlemelik yeni müzikler

Yerli müzik sahnesinden, 12 Kasım Cuma günü yayımlanmış, dumanı üstünde, sıcak sıcak yeni müzikler. Hedonutopia’nın altıncı albümü, Güneş Özgeç’in zıt ruh hâlleri, Ahmet Ali Arslan’ın albüm habercisi ve dahası.

TEKLİ: Bade Nosa – İyi ki
(Mudita Records)

Bade Nosa ve Emre Can Sarısayın’dan aşklarını kutlayan yeni teklide, akustik gitar yürüyüşünün üstünde salınan duru vokallerle ikilinin ilişkisine dair naif bir anlatıya kulak veriyoruz. “İyi Ki”nin, izleyeni çiftin araba yolculuğuna tanık ederek şarkının sözlerini pekiştiren tatlı bir klibi de var.

TEKLİ: Aux Animaux – Haunted
(Bağımsız)

Stockholm’de yaşayan müzisyen Gözde Düzer’in Aux Animaux mahlasıyla üzerimize savurduğu korku temalı synth güzelliklerine bir yenisi daha eklendi. “Haunted”ın kayıtlarında dark wave grubu ABU NEIN da yer almış. Bir hayli sinematik bir hava yaratan şarkı doğaüstü güçlerden, bilinmeyenlerden ilhamla yaratılmış. Parçanın bizzat Aux Animaux tarafından yönetilen klibi de bir kısa film tadında.

Yeni müzikler hedonutopia albüm kapağı
ALBÜM: Hedonutopia – Nergist
(Dokuz Sekiz Müzik)

Yedi yılda yedişer şarkıdan oluşan yedi albüm yayınlama planı tıkır tıkır işleyen Hedonutopia’nın altıncı durağı. “Kara bir kuş uçtu içimizden.” notuyla paylaşılan albüm, “Siyahı Makbul” parçasının Kutay Akyürek ve Sevinj Yusifova tarafından çekilen, melankolik videosu ile birlikte geldi. 

TEKLİ: Ahmet Ali Arslan – Çıplaktı Derede
(Universal Music Türkiye)

Ahmet Ali Arslan’ın ocak ayında yayımlanacak üçüncü stüdyo albümü Yeni Bir Kabuk’tan ilk tekli. İnsanı dinginleştiren, düşünmeye ve hissetmeye sevk eden söyleşiyile idealize edilen bir romansa ses veriyor bu kez. Tunahan Emre Bilgin yönetmenliğinde çekilen “Çıplaktı Derede” klibi de yeşil manzaralarıyla Artvin, Şavşat’a davet ediyor.

ALBÜM: Nihan Devecioğlu – Urban Lullabyes
(Whatabout Music)

Nihan Devecioğlu’nun yeni albümü Urban Lullabyes, arkadaşlıklara ve ev fikrine adanmış. 18 yıldır “evinden” uzakta yaşayan müzisyen, yeni müzikler vasıtasıyla kişisel yansımalar yakalamak adına şarkılarına farklı ülkelerden müzisyen dostlarını davet etmiş, kendi evlerinden ezgiler, ninniler yükseltmelerini istemiş. Ortaya çıkan iş çok sesli, çok kültürlü ve her dönemeciyle merak uyandırıcı. 

Yeni müzikler birkan nasuhoğlu albüm kapağı
TEKLİ: Birkan Nasuhoğlu – Yollar Bitmez
(Gülbaba Records)

Hem solo olarak hem de Yedinci Ev çatısı altındaki üretimlerine devam eden Birkan Nasuhoğlu’ndan, 2022’ye tarihlediği albüm öncesi ilk tadımlık. Müzisyen, kaybettiği kuzeni Ergin Nasuhoğlu anısına yazdığı parçayı, “Bu şarkımda, insanın kendi çaresizliği ile girdiği savaştan mağlup ayrılması gerçeği ile yüzleşiyorum.” sözleriyle anlatıyor. Prodüktör koltuğunda Can Güngör oturuyor.

TEKLİ: Güneş Özgeç – Düş
(Bağımsız)

Söz, müzik, düzenleme ve prodüksiyonu Güneş Özgeç’e ait “Düş”, sürprizlerle dolu düzenlemesiyle, zıt ruh hâllerini üç buçuk dakikalık akışına ustalıkla serpiştiriyor. Şarkının nasıl ortaya çıktığını Güneş’ten dinleyelim: “İçine sürüklendiğimiz karmaşık düşlerden,  bulanık sulardan çıkışın bize bağlı olduğunu hatırlamak ve yardım isterken aslında kendi kendimizle konuştuğumuzun çelişkisini fark etmek, sonra bu çelişkiyle eğlenip, onu kutlamak ve onunla dans edebilmek hâllerinden doğdu şarkım.”

Yeni müzikler kamufle albüm kapağı
TEKLİ: Kamufle x Çağrı Sinci – Fesupanallah
(Dikkat Records)

“Söyle! Fesupanallah! Söyle! Fesupanallah!” 2021 boyunca Lara Di Lara, Güntaç Özdemir, Aspova, Karya Çandar ve nice isimle düetler yapan Kamufle, bu kez Çağrı Sinci’yle güçlerini birleştirdi. Tüm parça boyunca devam eden bas yürüyüşü ilk saniyelerden dinleyiciyi etkisi altına alıyor, 90 BPM tayfasından Savai’nin scratchleriyle oldskool sulara dalıyor.

TEKLİ: Vera – Kördüğüm
(Doğan Müzik Yapım)

​​Köklü alternatif rock grubunun beş şarkılık tekli serisinin ikinci halkası, 10 yıl öncesinin İstanbul’una selam vererek bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Bir rock baladı kıvamındaki parçada dörtlüye Londra’da yaşayan piyanist Onur Pastel eşlik etmiş. 

TEKLİ: Vincent Baykal Ada – Bulutların Üstünde
(GTR Müzik)

Sapan grubuyla tanıdığımız Vincent Bakyal Ada, hikâyelerini tek başına anlatmaya 2020 başlarında start vermişti. 2000’ler indie pop çağrışımı yapan yeni şarkısı, tıkandığını hisseden ya da bir umut ışığı arayan kulaklara ihtiyaç duydukları motivasyonu vermek niyetinde. Kendisinden yeni müzikler için takipteyiz.