Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı: Yeşim Ustaoğlu

1-8 Ekim’de düzenlenecek  59. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım sürerken, edisyona dair ilk detaylar belli olmaya başladı. Bu seneki festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinin başkanı duyuruldu: Yönetmen, senarist ve yapımcı Yeşim Ustaoğlu.

Bir kez daha seçkideki tüm filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimlerini yapacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisine, ilk kısa filmi Bir Anı Yakalamak’tan (1984) son uzun metrajı Tereddüt’e (2016) kadar geçen süreçte yurt içi ve yurt dışında birçok ödüle layık görülmüş Yeşim Ustaoğlu başkanlık edecek. Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken, Sırtlarındaki Hayat, Pandora’nın Kutusu ve Araf gibi filmleriyle Berlin, San Sebastian ve Toronto gibi önemli duraklarda yarışan auteur yönetmen, Berlinale Ortak Yapım Marketi’nde yer alan yeni filmi Artakalan için çalışmalarını sürdürüyor şu sıralar.

Festivalin Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmaları’nda yer almak isteyen yapımlar için son başvuru tarihinin 9 Ağustos 2021 olduğu da gelen bilgiler arasında. Başvuran filmlerin Türkiye’de halka açık ticari veya özel gösterimler yapmamış, yurt içinde bir festivale katılmamış olmaları gözetleniyor.

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken; sanat yönetmeni olarak Başak Emre görev alıyor. Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.