57. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda hangi filmler yarışacak?

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 3 Ekim’de başlayacak. Geçtiğimiz günlerde belli olan Ulusal Belgesel ve Kısa Yarışma filmlerinin ardından festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na başvuran 47 filmden seçilen 12 filmlik liste de açıklandı.

Festival danışmanı, akademisyen ve sinema yazarı Ahmet Gürata ile sinema yazarları Sevin Okyay ve Mehmet Açar’dan oluşan seçici kurul filmleri belirledi. 

Küçük Kara Balıklar ve Sulukule Mon Amour gibi kısa filmleriyle tanıdığımız Azra Deniz Okyay’ın yönettiği, başrollerde Nalan Kuruçim, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’i izleyeceğimiz Hayaletler listenin dikkat çekenlerden. Film kentsel dönüşüm ve yeni yapılandırılan şehrin dinamiğinde büyük bir elektrik kesintisinin yaşandığı tek bir günde geçiyor.

BluTv ile Bir Film’in yapımcılığını üstlendiği ilk sinema filmi olma özelliği taşıyan ve antoloji dizisi 7yüz‘ün yaratıcısı olan Tunç Şahin’in yazıp yönettiği İnsanlar İkiye Ayrılır da bu yıl Altın Portakal için yarışacak filmler arasında.

Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Gölgeler ve Suretler gibi filmlerin yönetmeni Derviş Zaim de Suriye’de süren savaşa dair olan yeni filmi Flaşbellek ile listede. Filmin oyuncu kadrosunda Saleh Bakri, Ali Süleyman, Sara El Debuch ve Husam Chadat bulunuyor. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki tüm filmler şöyle:

Çatlak / Fikret Reyhan
Dersaadet Apartmanı / Tankut Kılınç
Dirlik Düzenlik / Nesimi Yetik
Flaşbellek / Derviş Zaim
Gelincik / Orçun Benli
Gölgeler İçinde / Erdem Tepegöz
Hayaletler / Azra Deniz Okyay
İnsanlar İkiye Ayrılır / Tunç Şahin
Kar Kırmızı/ Atalay Taşdiken
Koku / Barış Gördağ, Yasin Çetin
Kumbara / Ferit Karol
Ölü Ekmeği / Reis Çelik

Bu arada Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl getirilen “Türkiye’de ilk gösterim” koşulu ile yarışmaya seçilen tüm filmler Türkiye’de ilk kez Antalya’da gösterilecek. Yarışmadaki dokuz film  (Çatlak, Dersaadet Apartmanı, Dirlik Düzenlik, Flaşbellek, Gelincik, İnsanlar İkiye Ayrılır, Kar Kırmızı, Koku ve Kumbara) dünya prömiyerlerini de Antalya’da gerçekleştiriyor.

Yazı: Bensu Arslan