Yoldaki Xiu Xiu albümü “Forget”e dair bilinmesi gerekenler

Müzikal kariyerinin en yoğun dönemlerinden birini geçiren deneysel pop grubu Xiu Xiu, önümüzdeki şubat ayında Forget isimli yeni bir stüdyo albümü yayınlıyor. Albümün ilk single’ı olan “Wondering”in Türkiye prömiyerini yaparken bir yandan da albüme dair bilinmesi gereken önemli detayları sıralıyoruz!

*Albümün prodüksiyonu Blondie, Sigur Ros, St. Vincent ve Suuns gibi isimlerle çalışmış olan Grammy ödüllü prodüktör John Congleton, Deerhoof davulcusu Greg Saunier ve Xiu Xiu üyesi Angela Seo ortaklığı imzası taşıyor. 

*Grubun kurucusu Jamie Stewart, albümün ismi olan Forget’in (unutmak) nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: “İnsan doğasının zaaflarının getirmiş olduğu ikililiği kontrolsüz bir şekilde benimsemeyi unutmak. Bu bir anlamda yenilemeyle ortaya çıkan boşluğun içine yeniden doğmak anlamına geliyor ama bizim için sevgi dolu olan şeye tutunma çabamızı da bir yandan bozuyor.”

xiu-xiu

*Forget albümünde birçok konuk müzisyen Xiu Xiu’ya eşlik ediyor. Swans gitaristi Kristof Hahn, Xiu Xiu’nun kahramanı olan Vaginal Davis, koreograf Enyce Smith ve minimalist kompozisyonlarıyla tanınan besteci Charlemagne Palestine, albümde karşımıza çıkacak olan isimler.

 *Albüm kapağında yer alan kaligrafi çalışmasında yazan şey de “unutmak” anlamına gelen ve albümün ismi de olan “Forget”.
 forget

*Her Xiu Xiu albümünde olduğu gibi Forget de birbirinden farklı müzikal tatları bir araya getiriyor. Albümden yayınlanan ilk şarkı olan “Wondering”, grubun diskografisinin en hareketli ve akılda kalıcı parçalarından biri olarak dikkat çekerken, çeşitli şarkılarda deneysel yaklaşımlar, gotik unsurlar, mizah ve endüstriyel sesler yer alacak.

24 Şubat’ta Altin Village & Mine etiketiyle çıkacak yeni Xiu Xiu albümünün ilk single’ı “Wondering” aşağıdaki bağlantıdan dinlenebilir!