YouTube ve Universal Music Group pikselli müzik videolarına son veriyor

Yılların eskitemediği klipleri kötü kalitede izlemeye resmen bağışıklık kazanmıştık. Şimdi ise onları HD kalitesinde izlemeye alışmamız gerekecek çünkü YouTube, binlerce eski müzik videosunu yeniden master etmek için Universal Music Group ile el ele verdi. Billy Idol, Beastie Boys, Boyz II Men, George Strait, Janet Jackson, Kiss, Lady Gaga, Lionel Richie, Maroon 5, Meat Loaf, No Doubt/Gwen Stefani, Smokey Robinson, The Killers, Tom Petty ve çok daha fazla büyük ismin müzik videoları artık HD olarak izlenebilecek.

Advertisement

Tom Petty’nin “Free Fallin'” klibinden.

Şu an YouTube’da bulunan birçok ikonik müzik videosu, mono hoparlörlü tüplü televizyonlarda görüntülenecek şekilde düzenlenmişti. Fakat bu eski görüntü ve ses kalitesi videoların çoğunlukla plazma televizyon, tablet veya akıllı telefondan izlendiği günümüz teknolojisine haliyle uyum sağlayamıyor.

YouTube’un yeni ortaklığı sayesinde eski müzik videolarının hem görüntü hem de ses kalitesi mümkün olan en yüksek kaliteye çıkarılıyor. Videolar yeni bir içerik olarak yüklenmek yerine eski versiyonlarının yerini aldığı için de URL, izlenme ve beğeni sayısı gibi detaylar aynı kalıyor. Ayrıca güncellenen videoları açıklamalarındaki “remastered” hashtag’i ile ayırt etmek mümkün.

Şimdiye kadar yüzden fazla müzik videosunu yenileyen şirketin hedefi 2020’nin sonuna kadar binin üzerindeki videoyu en yüksek kaliteye ulaştırmak. YouTube Label İlişkileri Başkanı Stephen Bryan, Universal Music Group ile anlaşmaktan onur duyduğunu belirtirken şu açıklamayı yaptı: “Bizim hedefimiz gerçek birer sanat eseri olan müzik videolarını, sanatçıların hak ettiği ve müzikseverlerin beklediği kalite standartlarına yükseltmek.”

Beastie Boys’un Spike Jonze imzalı efsanevi “Sabotage” klibinden.

Ayrıca Universal, müzik videolarını yenilerken sanatçıların en baştaki amaçlarına sadık kalınmasına özen gösteriyor. Örneğin The Beastie Boys’un “Sabotage” klibi, 1970’lerin ucuz “cop show”larına benzetilerek düzenlenmişti. Bu yüzden şirket, videonun estetiğine aykırı bir düzenleme yapılmadığından emin olmak için yönetmen Spike Jonze’a da danıştı. Jonze’dan olumlu yanıt çıktı: “O zaman aradıkları şey tüplü televizyonun grenleriydi ve yüksek oranda sıkıştırılarak yayınlanan videoda istedikleri etki yaratılamamıştı. Videonun temizlenmesiyle istedikleri retro efekt daha iyi yansıtılıyor.”

11 Haziran’da New York Times, birçok klasik albümün orijinal versiyonlarının kül olduğu 2008 Universal yangını hakkında “The Day the Music Burned” (Müziğin Yandığı Gün) adlı detaylı bir haber yayınlamıştı. Müzik endüstrisinin en büyük felaketi olarak bilinen yangında Guns’n Roses’dan Elton John’a, Eminem’den Cat Stevens’a kadar onlarca dev ismin kayıtları yok olmuştu. New York Times’ın bu haberinin üstüne Universal ve YouTube ortaklığının duyurulması, yok olan kayıtlar için de bir nevi saygı duruşu oldu.

İşte HD kalitesine yükseltilen videolardan bazıları burada:

(Yazı: Cansu Çubukçu)