Yurdaer Altıntaş’ın ardından

Türkiye’nin grafik tasarım alanında öncü figürlerinden Yurdaer Altıntaş, geçtiğimiz hafta hayata veda etti. Hem uluslararası hem ulusal birçok önemli ödül kazanan ve 1968’de Türkiye Grafik Sanatçıları Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Altıntaş, grafik sanatların hemen her dalında üretimler yaptı.

Afiş sanatçısı olarak da tanınan ve bu alanda üretim yapan birçokları için yol gösterici  vir figür haline gelen sanatçı, 1970’li yıllarla birlikte Türkiye folkloruyla ilgili resimleme çalışmalarına başlayarak, Dede Korkut, Karagöz, Anadolu Efsaneleri gibi konu ve karakterler üzerine çalıştı. 1995’te profesör ünvanını kazanan Altıntaş, bir sonraki yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı oldu. 2001’de ise üniversitenin yönetim kurulu üyeliğine atandı. Sanatçının çalışmalarını ve hayatını özetleyen, Yurdaer’i Anlatmak: Yurdaer Altıntaş’ın Yapıtlarına Kesintisiz Bir Bakış isimli kitap da geçtiğimiz temmuz ayında Yapı Kredi Yayınları tarafından basıldı.

Geride yaratıcı bir miras ve bolca ilham bırakan Yurdaer Altıntaş’ın ardından, bu önemli figürü  bir de öğrencileri Ethem Onur Bilgiç ve Burak Şentürk’ün kelimleriyle dinliyoruz. 

Ethem Onur Bilgiç

Yurdaer Altıntaş’ı kaybetmenin acısını ve ülke için önemini birkaç cümleyle anlatabilmek çok zor. Grafik Tasarıma bu ülkede kademe atlatmış, mesleki saygınlığımızı yükseltmiş biri. Yetiştirdikleriyle, yaptıklarıyla, her daim olan neşesiyle bizlere çok şey öğretmiş bir hoca. Üretmenin, her dönem yeni kalabilmenin ne denli önemli olduğunu göstermişee bir tasarımcı.

Kişisel olarak onu sorularımladaha çok rahatsız edememek içimde hep bir eksiklik kalacak. Öğrettikleri, gösterdikleriyle, hem insani hem de mesleki olarak anacağım bir insan Prof. Dr. Yurdaer Altıntaş. Açtığı yollardan bize kattıklarıyla çok daha saygın bir mesleğimiz oldu, olacak. Huzur içinde uyusun.

Burak Şentürk

Çağdaşlarının yanında, farklılıklarıyla var olan insanlar bu ülke için çok değerli. Vizyonları ve ürettikleri ile günümüz yaratıcıları için “peşinen” kolaylıklar sağladılar, sağlıyorlar. Prof. Dr. Yurdaer Altıntaş da bu insanlardan birisi. Kim bilir kaç kuşak için cesaretlendirici ve yol gösterici bir rol oynadı. Kurak coğrafyanın zorlu koşullarında, vazgeçmeye meyilli taze beyinlerin yoluna ve hedefilerine ışık olan bir değer daha alkışlarla ve üzüntüyle uğurlanıyor. Ruhu huzur bulsun.

Görseller için Kerem Yaman ve Haluk Tuncay’a teşekkürler.