Z Raporu: Canay Doğan

Solo kariyerine 2021’de start veren; sonrasında Sababa 5, Melis Karaduman ve Klor gibi isimlerle ortaklıklar yapan Canay Doğan yeni teklisi “Cesur Aşktan Yana” ile aramızda. Sonik dünyasında barındırdığı retro pop referanslarıyla, farklı dünyalara ait iki insanın buluşması zor aşkını anlatan bir şarkı bu. Prodüksiyonu Kenan Berke Özer ve Mehmet Dilşad Peker’e ait şarkının boğazı ve İstanbul sokaklarını mesken edinen klibi de hemen aşağıda.

Canay Doğan yanıtlıyor: En son okuduğun kitap? Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanış şey? Küçükken bir idolün var mıydı? Buyrunuz Canay Doğan Z Raporu’na.


Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Çoğunlukta Instagram ve Twitter kullanıyorum ama gündemden haberdar olmaktan keyif almıyorum. Bir şeyler karşıma çıkmadığı sürece özellikle bugün ne olmuş diye bakmıyorum, çünkü gündemde asla iyi bir şey yok. Genel olarak magazinel şeyleri de takip etmiyorum, çoğunlukla kendi hayatımın kalabalıklığıyla geçiyor zaten zaman.

Günde kaç saat, en çok hangi platformlarda vakit geçiriyorsun?

Günde 4-5 saat kesin geçiriyorumdur, uygulama sürelerime bakmıyorum. En çok Instagram, sonra Twitter, en son artık sıkıntıdan bayılırsam ufak bir tiktik yapıyorum ama orada fazla uzun kalamıyorum.

En son okuduğun kitap?

Hermann Hesse – Doğu Yolculuğu.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Genelde ve her zaman müzik, müzik, müzik.

Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanlış şey?

Ya aşırı komik geliyor şu an ama Melis’le (Karaduman) yayımladığımız ilk şarkının altına yorum olarak “klip aids kokuyor” yazmışlardı. O zaman için çok kırıcıydı fakat zaman içerisinde ülkenin ata sporunun linç olduğunu fark ettikçe bu tarz şeylerden daha az etkilenmeye başladım.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın?

Sanıyorum 17 yaşındaydım. Üniversite için davul bölümüne hazırlanıyordum, o dönem yaşadığım şehirde bir kadın bandosu vardı otellere gidip çalınıyordu, eğlence sektörü yani. Orada trampet çalmaya başlamıştım yaz aylarında.

Küçükken bir idolün var mıydı?

İdol fikri bana genel olarak bana çok sıcak gelmiyor fakat büyük hayranlık duyduğum isim Ville Valo idi. O zaman için de küçüklük diyebilir miyiz bilmiyorum ama lise 1-2 dönemleriydi, 14-15 yaşlarım.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Genelde oturup bir albümü baştan sona dinlemiyorum onun yerine benzer tarzda sevdiğim şarkıları bir çalma listesi yapıyorum veya Spotify da bu konuda oldukça yardımcı oluyor insana. Fakat dinlediğim şarkılardan söz edeceksek dönemsel olarak biraz karışık diyebilirim. Şu sıralar kafamdaki düşünceleri susturmak adına büyük ağırlıkta Türkçe dinliyorum. Loop’a alarak dinlediğim bir kaç şarkı: Merve Çalkan – “Aşkı Bana Getir”, Emre Fel – “Rüya”, TERSKELEPCE – “ama sen beni böyle sevmiştin (sped up), Son Feci Bisiklet – “Yeşil.