Z Raporu: Aslı Ildır

Altyazı Sinema Dergisi’nin yardımcı editörlerinden Aslı Ildır, 2017’de sinema yazarı olarak Berlin ve Saraybosna Film Festivalleri’nin Talent Campus programlarına seçilmişti. Şu aralar Antwerp Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nde Film Çalışmaları ve Görsel Kültür üzerine doktora yapıyor.

Geride bırakmak üzere olduğumuz seneyi kurcalayan anketimizin bazı sorularına Ildır’dan da yanıtlar aldık, 2021’i nasıl deneyimlediğine kulak kabarttık. Buyrunuz Aslı Ildır Z Raporu’na.

2021’de en çok dinlediğin şarkılar? 

Genelde en sevdiğim filmle çok ilişkilidir bu sorunun cevabı. Titane’da çalan bir şarkı son bir ayda senenin zirvesine oturdu: Future Islands’dan “Light House”. 

Titane (2021)

2021’de izlediğin filmlerden favorilerin? 

Bu sorunun 2021 filmlerine özgü olmaması iyi bir şey çünkü bolca geçmişe döndüğüm bir sene oldu. Bir tane bu seneden, bir tane de eskilerden gelsin o hâlde: Julia Ducournau’dan Titane ve Hiroshi Teshigahara’dan Tanin no kao / The Face of Another. İkisi de zihnimi hem açan hem bulandıran body horror filmleri.

2021’de izlediğin dizilerden favorilerin? 

HBO’dan The White Lotus ve Netflix Güney Kore’den Kingdom. İkisi de uzak diyarlardan sınıfsal/kültürel çatışma üzerine kurulu “entrika” hikâyeleri anlatıyor. Kara mizahın en sivri hâli. 

2021’de seni en çok etkileyen oyunculuk performansı? 

The Power of the Dogda Benedict Cumberbatch. Erkekliğiyle olan çatışmasını, üstü nasır tutmuş o kırılganlığı o kadar iyi vermiş ki.

2021’de en çok dinlediğin albümler? 

Duran Duran’dan Future Past, Balthazar’dan Sand. Birini pandemide de olsa canlı dinleyebildim, diğerine de ömürlerin yetmesi umuduyla. 

Hausu (1977)

2021 bir film olsaydı hangi film olurdu sence? 

Nobuhiko Obayashi’nin kült korku-komedisi Hausu / House. Çünkü komedi, korkumuzu ve kaygımızı her zamankinden daha fazla dengeledi sanki bu sene. Neredeyse hayati bir rolü var artık. Ayrıca “ev” dediğimiz şey de her anlamda değişti pandemide. 

2021’i üç kelimeyle özetle. 

Dolar, kırmızı ışık, yeşil ışık (Squid Game bebeği tonlamasıyla). 

Bu yıl yediğin en lezzetli yemek? 

COVID-19 olduğumda yitirdiğim tat-koku duyularım yüzde 10-15 de olsa geri geldiğinde yediğim sütlü çikolata.