Z Raporu: Nefes Polat

Selcen Ergun’dan Kar ve Ayı, Ferit Karol’dan Kumbara, Çağla Zencirci ile Guillaume Giovanetti’den Sibel, Pelin Esmer’den İşe Yarar Bir Şey gibi son yıllardan kalburüstü, festival favorisi kimi yapımların ortak bir noktası bulunuyor: Künyelerinde yer alan yapımcı Nefes Polat.

Nefes Polat yanıtlıyor: Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu? Ekranda görmeye bayıldığın biri? Buyrunuz Nefes Polat Z Raporu’na.

Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Radikal 2 yayından kalktıktan sonra çok bocaladım. Kolektif gruplara katılıp, e-postalarından gündem haberleri aldım bir süre. Twitter asla kullanamadım. 2021 yılında Aposto’yu keşfettim. Günlük gündem dozumu Aposto’nun e-postalarından alıyorum. Detayını merak ettiğim bir haberi kendim araştırıyorum. 

Son dönemde haberdar olduğun ve sıkı takibe aldığın hesaplar var mı?

Yayıncıları keşfetme hâlim ihtiyaçlarıma paralel gelişiyor. Yakın zamanda keşfedip heyecanlandığım iki instagram hesabı var: Deniz Sabuncu ve Melis Berk (İyileşme Çizimleri) ikisine bakarak Türkiye’de yaşamaya ve iyi hissetmeye motive oluyorum. 

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın?

13 yaşımdan beri çalışıyorum. O yaşta çalışmak zorundaydım ve okul yüzünden ancak hafta sonları çalışabiliyordum. Hangisi “ilk” hatırlamak zor. İki seçenek arasında kaldım. İkisinden de bahsedeyim. Çok lüks düğünlerin dekorasyon organizasyonlarında çalıştığımı hatırlıyorum. Yani masaların üstlerindeki mumların nasıl bir hizayla dizileceğinden tutun da hangi çiçeğin hangi yoğunlukta masaya serpileceğine kadar bir yığın detay bilgi ve uygulama. Bir de Beşiktaş’ta Sinanpaşa pasajında korsan VCD, DVD sattım. Sinemaya aşkımın temelleri orada atılmış olabilir. Emin değilim. Sevgilimle korsan filmler satıp izleyip, filmler hakkında konuşuyorduk. Çok keyifliydi.

En son izlediğin belgesel?

All The Beauty And The Bloodshed. Nan Goldin hakkında bir belgesel. HBO Original. MUBI’den seyredilebilir. 

Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu?

2018 yılından beri yapmak istediğim bir belgesel var. Asude Oflaz ve Irmak Saraç’tan ilhamla, doğum hakkında bir belgesel yapmak istiyorum. İnsanın kendi bedenine ve bedeninin işlevlerine nasıl yabancılaştırıldığı hakkında olmasını, doğumun anne bedenler, bebekler ve doğuma eşlik edenler için nasıl keyifli bir biraradalık olabileceğini anlatmak istiyorum. 

En son okuduğun kitap?

Alice Miller’ın Gökçe Bala Bulut çevirisiyle Toplumun Çocuğa İhaneti’ni okudum. Sinema psikolojiyle iç içe olduğu için insan psikolojisine (Freud dışında) farklı bakışlar arıyorum.

Ekranda görmeye bayıldığın biri?

Televizyon seyretmediğim için bu sorudaki ekranı sinema perdesi olarak cevaplıyorum. 

Musab Ekici. Performansıyla beni her izlediğimde heyecanlandıran yegane insandır. Etnik kökeni yüzünden üzerine yapışan “öteki” hâlini allem eder kallem eder kırar. Bir gün mutlaka kuir bir hikâyede izlemek istediğim birisidir.

Senin hakkında muhtemelen bilmediğimiz bir şey?

Her şey. Sosyal medyada hakkımda yalan yanlış bilgi paylaşıldığına o kadar çok denk geldim ki beni yakın çevrem dışında kimsenin tanımadığına eminim. En büyük tutkularım bir arada yaşama metotları üretmek ve diyalog köprüleri kurmak. Yani oyun oynama sanatı. Ha bir de kimliğimde Budist yazar.