Sergi: Zezeah – All Will Fall / Hepsi Düşecek

Big Baboli Printhouse’un kurucularından Zezeah, ilk kişisel sergisi All Will Fall / Hepsi Düşecek’i 22 Nisan’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açıyor. İlhamını öteki dünya kurgusundan alan sergide sanatçının 25 orijinal işi yer alacak.

Sergideki işler, geride kalan üç yıllık zaman diliminde üretilmiş. Aralarında Dead Congregation, Anna Von Hausswolff, Hyperdontia gibi grup ve müzisyenlerin yayınları için üretilmiş işlerle birlikte Candan İşcan ortaklığıyla üretilmiş üç iş de var. Çoğunluğunu kâğıt üstüne mürekkep işler oluşturuyor; vitray ve kara kalem çalışmaları da var. 

All Will Fall / Hepsi Düşecek, ölümü ortak tema belirlese de öfke ve nefret ekseninde başkaca yaşanmışlıkları aynı zeminde buluşturan bir kurguya sahip. Sergide göreceğiniz işlerin 2017’de yaratıcı anlamda yaşadığı bir kırılmayla benimsediği, lise yıllarında da haşır neşir olduğu metal estetiğiyle hayat bulduğunu anlatıyor Zezeah:

“Daha aşina olduğum bir teknik üretine spesifik olarak çalışmaya başlayınca o dünyanın içine tamamen girebildim. Metal dünyasının sana verdiği alan da öyle bir yer. Yeterince öfkeni kusabildiğin, metaforik bir alan. Orada yarattığın bütün canavarlar, ölüler vs gerçek hayatta hissettiğin duygulara gönderme yaptığın objeler.” 

zezeah - martyrdoom
“Martyrdoom”
(Dead Congregation)
kâğıt üzeri mürekkep/ ink on paper
29,5×31 cm
“Belong”
kâğıt üzeri kara kalem/ charcoal on paper
50×70 cm

Zezeah, işlerinde ölüler dünyasında apokaliptik bir düzlemde ölülerin tekrar öldüğü bir ortam hayal ediyor. Karakterler, objeler, dokular çürümeye devam ediyor. İnsanların hakkında konuşmaktan kaçındığı bir konu olsa da ölümün doğum kadar özel, güzel ve ardı bilinmeyen bir olgu olması; bu alanı kurcalamak ve normalleştirmek istemesi, üretimlerinin ardındaki unsurlar.

“Bu temalar hep düşündüğüm şeyler. Burada benim mikro bir ekosistemim var, kediler ve insanlar olarak. Hayatında ne kadar canlı varsa o kadar fazla da ölüm oluyor. Sık sık pratik ettiğin zaman, o da normalleşiyor. O duyguyu reddetmemek değişik bir şey ve güncelliğini hiç yitirmeyecek bir konu olduğu da gerçek.”

Sergi ismini Goya’nın bir eserinden alıyor. Zezeah, sofistike bir hâle getirmeden doğrudan betimleme yapması sebebiyle bu ismi Goya’dan ödünç almış.

All Will Fall / Hepsi Düşecek, 19 Mayıs 2022 gününe kadar Bant Mag. Havuz / Bina’da görülebilir.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/