Zorlu PSM Caz Festivali’nden tüyleri diken diken eden program

Zorlu PSM Caz Festivali, üçüncü yılında kusursuz bir programla gerçekleşiyor. Cazın farklı yaklaşımlarının yanı sıra kapsama alanını geniş tutarak dünyanın dört bir yanından sesleri bir araya getiren festival  25 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasına yayılıyor.

Festivalin bu yılki kadrosunda önceki senelerde İstanbul’u ziyaret etmiş ve nefesleri kesmiş isimlerle birlikte ilk kez dümenini bu tarafa kıran müzisyen ve gruplar da var PSM Caz Festivali’nin kapsamlı programından bazı isimlere kısaca değinmek, ne denli geniş bir müzik yelpazesinin bizi beklediğine dair ipuçları verecektir.

Minimalist klasik müzik denince akla gelen ilk isimlerden biri olan, 20. yüzyılın en önemli bestecilerinin başında gelen Terry Riley, oğlu Gyan Riley eşliğinde iki gece üst üste sahne alacak. Günümüzün en yetenekli davulcularından biri olan Mark Guiliana, hayranı olduğumuz elektronik tabanlı projesi BEAT Music’le festivalin dikkat çekici konuklarından biri. Mahavishnu Orchestra ile de tanınan ve yaşayan en büyük gitar virtüözlerinden biri olan İngiliz müzisyen ve besteci John McLaughlin de 4th Dimension projesiyle birlikte festivalde. İstanbullu dinleyicileriyle özel bir bağı olan İzlandalı multi enstrümentalist ve prodüktör Ólafur Arnalds, PSM Caz Festivali’nin yıldızlarından bir diğeri. Kariyerinin her döneminde ilgi çekici işlere imza atan Portico Quartet, bugüne dek tam 10 kez Grammy Ödülü’ne layık görülmüş Bobby McFerrin, İngiltere’nin son yıllarda yeniden hareketlenen yeni nesil caz sahnesinin yıldızlarından Kamaal Wiliams ve birçok klasik şarkıya imza atmış uzun ömürlü trip hop projesi Morcheeba ve dahası bahar aylarının son döneminde peş peşe Zorlu PSM’de olacak. Festival kapsamında yerli sahneden de hem efsaneler hem yeni nesil müzisyenler sahne alacak. Okay Temiz, Ferit Odman, İlhan Erşahin, Kerem Görsev, Barış Demirel / Barıştık Mı, Bidar, Önder Focan, Ozan Musluoğlu gibi geniş skalada bir seçkiyle yerli müzik sahnesinin de nabzını tutuyor Zorlu PSM Caz Festivali.

Festivalin program detaylarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=HbKDdYQCNYU