Zorlu PSM sahnesi bu yaz efsaneleri ağırlıyor: Patti Smith, PJ Harvey, Sigur Rós ve fazlası

Birçok heyecan verici konsere ev sahipliği yapan Zorlu PSM sahnesi, bu yaz da nefis isimleri ağırlayacak. Geçtiğimiz cuma günü Tindersticks’le başlayan yaz konserleri kapsamında haziran ve temmuz aylarında Zorlu PSM sahnesinde izleyeceğimiz beş ismi mercek altına alıyoruz.

8 Haziran – PJ Harvey

İngiliz müzisyen PJ Harvey, kariyerinin her döneminde farklı doğrultularda üretimler yaptı ve her dönem ilham verici albümlerle karşımıza çıktı. Dry, To Bring You My Love, Let England Shake gibi kendine has ve dahiyane fikirlerle dolu albümleriyle tanınan Harvey, son olarak nisan ayında The Hope Six Demolition Project isimli dokuzuncu stüdyo albümünü yayınladı. Kayıtlarının bir kısmı katılımcı ve izleyicilere açık şekilde gerçekleşen albümde Harvey, uzun yıllar birlikte çalıştığı Flood ve John Parish’le birlikte prodüktörlük görevini paylaşıyor. Kariyeri boyunca iki tane Mercury Ödülü kazanmış tek kadın müzisyen olan Harvey’nin son albümünde yer alan “The Community Of Hope” parçasının klibini aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

11 Haziran – Sigur Rós

İzlandalı grup Sigur Rós, müziğinde melodik ve minimalist öğelerle birlikte yer yer karanlık unsurları yer yer de yapı bozumcu yaklaşımları kullanmayı alışkanlık haline getirmiş bir grup. Özellikle canlı performanslarındaki ihtişam ve etkileyicilikle tanınan ekip, bugüne kadar yedi stüdyo albümü yayınladı. 2000’lerin başlarında dünya genelinde büyük ilgi gören post rock akımının öncüleri arasında sayabileceğimiz Sigur Rós’un son albümü olan Kveikur, 2013 yılında XL etiketiyle yayınlanmıştı. Grubun klasikleşmiş albümleri olan Takk,  Ágætis byrjun  ve  Með suð í eyrum við spilum endalaust ‘a kıyasla çok daha gürültülü ve agresif bir albüm olan Kveikur‘un açılış şarkısı “Brennisteinn” için çekilmiş olan klibi aşağıda görebilirsiniz.

23 Haziran – Patti Smith

Bu yaz İstanbul’da izleyeceğimiz konserler arasında şüphesiz en özel performanslardan birine şüphesiz Patti Smith imza atacak. 23 Haziran akşamı Zorlu PSM sahnesinde karşımıza çıkacak olan Patti Smith, geçtiğimiz yılın sonlarında 40 yaşına basan klasik albümü Horses‘ı baştan sona çalacak. 1970’li yıllardan bu yana müziğin yanı sıra çeşitli disiplinlerdeki üretimlerini de sürdüren Smith, özellikle birçok kadın müzisyenin kendi kimliklerini bulmaları anlamında ilham aldığı başlıca figürlerden biri. İlk albümü olan Horses‘ın ardından bugüne kadar on albüm daha yayınlayan Smith, aktivist ve yazar kimlikleriyle de tanınıyor. Punk ve post-punk akımlarının en kilit albümlerinden biri olarak nitelendirilen Horses albümünde yer alan “Redondo Beach”in 2005 yılında Montrö’deki canlı performansını aşağıdan izleyebilirsiniz.

21 Temmuz – Skunk Anansie

Özellikle 1990’lı yıllarda yayınladıkları Paranoid & Sunburnt, Stoosh ve Post Orgasmic Chill gibi albümlerle alternatif rock sahnesinin kült ekiplerinden biri haline gelen Skunk Anansie de bu yaz Zorlu PSM sahnesinde performans sergileyecek ekiplerden biri. Skin, Martin “Ace” Kent, “Cass” Lewis ve Mark Richardson’dan oluşan Skunk Anansie, 2000’lerin başlarında grup olarak üretimine ara vermişti. Çeşitli solo projelerle ilgilenerek geçirilen 10 yılın ardından 2010 yılında Wonderlustre albümüyle geri dönen Skunk Anansie, bu albümün iki yıl sonrasında da Black Traffic isimli albümünü servis etmişti. Bu yılın başlarında Anarchytecture isimli altıncı stüdyo albümünü yayınlayan Skunk Anansie, yine enerjik canlı performansıyla sahnelere döndü. Grubun geçtiğimiz hafta yayınlanan yeni klibi “Without You” aşağıdaki bağlantıdan izlenebilir.

29 Temmuz – Damien Rice

Kimi zaman piyanosunun başında, kimi zaman da elinde akustik gitarıyla görmeye alıştığımız İrlandalı müzisyen Damien Rice, uzun aralıklarla yayınladığı solo albümlerinden önce 1990’lı yıllarda Juniper isimli grupla müzik yolculuğuna başlamıştı. 2002 yılında yayınlanan ve Rice’ı dünya çapında ünlü bir müzisyen haline getiren O albümü, özellike Rice ve Lisa Hannigan ikilisinin seslerinin müthiş uyumuyla sonraki yıllar birçok dizi ve filmde de karşımıza çıkacak hit şarkılar barındırıyordu. Üçüncü ve şu ana kadar son albümü olan My Favourite Faded Fantasy‘yi iki yıl önce servis eden Damien Rice, bu albümde prestijli prodüktör Rick Rubin’le çalışmıştı. Albümün en akılda kalıcı parçalarından biri olan “The Greatest Bastard”ın canlı performansını aşağıda görebilirsiniz.