Zorlu PSM Studio çıkarması öncesinde, Jeton Records'a dair bilmeniz gerekenler

İstanbul’un ilk uluslararası tekno etiketi olan Jeton Records, bugüne kadar hem yaptığı yayınlar hem de İstanbul’da ağırladığı önemli isimlerle, söz konusu sahnenin ve kültürün bu coğrafyadaki en önemli parçalarından biri haline geldi. 23 Eylül’de Zorlu PSM’nin Studio sahnesinde yeni bir konser serisine başlayacak olan Jeton Records’a dair bilmeniz gerekenler burada!

*İstanbullu prodüktör Ferhat Albayrak tarafından 2009 yılında kurulan Jeton Records, kısa sürede dünyanın dört bir yanından prodüktör ve DJ’lerin EP’lerini yayınlayan etkili bir platform halini aldı. İlk olarak Ferhat Albayrak’ın iki EP’sine kataloğunda yer veren Jeton Records, bugüne dek Greg Gow, Tom Hades, Axel Karakasis ve Kxel gibi birçok uluslararası ismin kayıtlarını yayınladı. Her yıl onlarca EP yayınlayan Jeton Records, 2018 yılının başlarında kataloğundaki 100. EP’yi dinleyicilerle paylaşmaya hazırlanıyor.

*Yerli sahneye de kataloğunda sıklıkla yer veren Jeton Records, birçok prodüktörün dünya genelinde ilgi gören kayıtlarını yayınladı. Ferhat Albayrak’ın solo çalışmaları ve çeşitli prodüktörlerle iş birliklerinin yanı sıra Atesh K, Ugur Project ve Sezer Uysal gibi yerli sahnenin dikkat çekici isimleri, bugüne dek Jeton Records etiketiyle çeşitli yayınlar yaptı.

*2011 yılında hayata geçirilen Jeton Records Radioshow, aylık olarak hem plak şirketinin kataloğundan hem de tekno müzik sahnesine dünya genelinde yön veren isimlerden özel miksteyplerin yayınlandığı bir radyo programı. Şimdiye dek Pan-Pot, Maceo Plex, Richie Hawtin, Alan Fitzpatrick ve Derrick May gibi isimlerin konuk olduğu radyo programı, bu ay da etiketin yeni isimlerinden İtalyalı prodüktör Stiv Hey’i ağırladı. Çeşitli radyo istasyonlarında yayınlanan ve farklı platformlardan edinebileceğiniz programlarının tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

*İstanbul’daki tekno müzik sahnesini hareketlendiren Jeton Nights serisiyle birçok önemli ismi çeşitli mekanlarda ağırlayan Jeton Records, şimdiye dek Shlomi Aber, Kaiserdisco, Slam ve  Ambivalent gibi isimleri dinleyicilerle buluşturdu. 2011 yılında Avrupa’nın en prestijli müzik oluşumlarından Amsterdam Dance Events’in konuğu olarak Hollanda’da özel bir etkinlik düzenleyen Jeton Records, bu ay itibariyle Zorlu PSM Studio sahnesinde dört heyecan verici ismi ağırlayacak.

jetonzorlu

*23 Eylül Cumartesi başlayacak konser serisinin ilk konuğu köklü plak şirketi Suara’nın kadrosunda yer alan ve Moby’den Fatboy Slim’e birçok isme yaptığı remikslerle tanınan Coyu olacak. 21 Ekim’de uluslararası prestijli elektronik müzik festivallerine damgasını vuran Pig&Dan’le devam edecek serinin kasım ayındaki konuğu da tüm zamanların en çok satış yapan tekno etiketlerinden Tronic’in kurucusu Christian Smith olacak. Ocak ayının 20’sinde gerçekleşecek ve serinin şimdilik son konseri olan etkinlikte sahnede olacak isim de Dekmantel referanslı fütürist disko DJ’i Matrixxman.