13. Doctor Who lie tanışın: Jodie Whittaker

13. Doctor Who lie tanışın: Jodie Whittaker

Peter Capaldi’nin son sezonunun ardından yeni Doctor Who karakterini kimin canlandıracağına dair meraklı bekleyiş sürüyordu. Gündeme gelen birçok farklı ismin ardından söz konusu rolde kimi izleyeceğimiz belli oldu: Jodie Whittaker.

İlk olarak Ben Whishaw ve Rupert Grint gibi isimlerin gündeme geldiği 13. Doktor rolü için kısa bir süre içerisinde kadın oyunculara yönelen yapımcıların nihai karara varması beş ay kadar sürdü. Bu süre zarfında Tilda Swinton, Billie Piper ve Miranda Heart isimleri gündeme gelse de rolü kapan oyuncu Jodie Whittaker oldu. Doctor Who tarihinin ilk kadın doktoru olacak Jodie Whittaker, özellikle Broadchurch dizisinde canlandırdığı Beth Latimer karakteriyle tanınıyor.

“Bu gezegendeki bütün Whovian’larla birlikte bu destansı yolculuğa başlayacağım için heyecanlıyım” diyen Whittaker, bu karakteri canlandıracak olmanın kendisi için bir onurdan çok daha fazlası anlamına geldiğini söylüyor. İngiliz oyuncu açıklamasının devamında da bir feminist, bir kadın, bir oyuncu, bir insan, kendini sürekli olarak yeni meydan okumalara atılmak için zorlayan ve kendisine ne olup olmayacağı söylenen bir kutunun içinde durmayan birisi olarak bu karakteri canlandıracak olmanın çok yoğun duyguları beraberinde getirdiğini vurguluyor.

13. Doktor’la ilgili açıklamalarda bulunan bir diğer isim de Peter Capaldi oldu. Ünlü oyuncu, Whittaker’ın daha önceki performanslarıyla izleyenleri fazlasıyla etkilediğini ve bu özel rol için gerekli her şeye sahip olduğunu dile getiriyor.

Jodie Whittaker’ı ilk kez Doctor Who‘da izleyeceğimiz zamansa önümüzdeki aralık ayı. Dizinin her yıl merakla beklenen özel Noel bölümü, ilk kadın Doktor’la karşılaşacağımız bölüm olacak.

 

Benzer yazılar