BBC First dizisi “Us” ile dağılmanın eşiğindeki aileler ve yitirilmeyen umutlar üzerine

 “Genellikle bir hikâye, daha önce anlattığınız başka bir hikâyeye yanıt niteliğindedir. Romanım One Day bir ilişkinin başlangıcı hakkındaydı – bir araya gelecekler mi, gelmeyecekler mi? Us ise bir sonraki aşamada ne olduğunu soruyor. Tüm engelleri aşmasının ardından bir çift, evliliğin ağır yüküyle nasıl başa çıkar? Çoğu aşk öyküsünde ekranın karardığı yer burasıdır, ama ya izlemeye devam ederseniz ve hikâyeye bir veya iki çocuk eklerseniz?”Hem aynı isimli kitabı, hem de uyarlandığı yeni mini diziyi kaleme alan yazar/senarist David Nicholls bu sözlerle tarif ediyor son projesi Us’ı. Kalemine One Day ve Starter for Ten gibi romanlardan, Patrick Melrose dizisinden ve Far from the Madding Crowd filminden aşina olabileceğiniz Nicholls; bir ilişkideki romantizm kaybolduğunda ya da en azından aradaki bağlar farklı bir forma büründüğünde, çiftlerin mücadele ettikleri üzerine kafa yormuş bu kez.

Dört bölüm olarak ekranlara gelecek yeni BBC mini dizisi Us, evlilikleri sallantıda olan Connie & Douglas Petersen çifti ile yetişkinliğe adım atmakta olan oğulları Albie’nin dokunaklı ve komik öyküsü. Yaşamakta olduğu hayatın sınırlarına daha fazla tahammül edemeyen, monoton geçen günler içinde nefes almakta zorlanan Connie’nin ayrılmak istediğini öğrendiğinde; ailesini bir arada tutma fikrine takıntılı derecede bağlı, kendini beğenmiş Douglas’ın dünyası başına yıkılır. Umutsuzca bir arayış içindedir ve aklına parlak bir fikir gelir: Evlilikleri bitmeden ve oğlu Douglas üniversiteye başlamadan önce, son bir kez ailecek Avrupa turu yapmak. Bu geziyi Connie’nin sevgisini geri kazanma ve oğluyla ilişkisini geliştirme fırsatı olarak görse de işler pek de planladığı gibi gitmeyecektir.

Us’ın geçtiğimiz günlerde çevrimiçi olarak düzenlenen, moderatörlüğünü ünlü sunucu Edith Bowman’ın üstlendiği BAFTA tanıtım toplantısında; Nicholls dışında, başroldeki dört oyuncu da proje hakkında merak edilenleri yanıtladı. David Nicholls dizinin uyarlandığı romanın bir yol hikâyesi olarak tasarlandığını, senaryonun birçok Avrupa ülkesini mesken tutmasının prodüksiyon için büyük bir meydan okuma olduğunu, ancak yapımcı Hannah Pescod ile yönetmen Geoffrey Sax’ın bu görevin altından başarıyla kalktığını söylüyor. Çekimleri Londra, Paris, Amsterdam, Venedik ve Barcelona gibi şehirlerde gerçekleşen yapımın Avrupa kıtasına yazılmış bir aşk mektubu olduğunun altını çiziyor yazar.

Başrollere hayat veren BAFTA ödüllü Tom Hollander (Pirates of the Caribbean, The Night Manager, Bohemian Rhapsody), İngiltere’nin tanınmış oyuncularından Saskia Reeves (Luther, Nymphomaniac: Vol. I), The Dark Tower’dan hatırlanabilecek genç yetenek Tom Taylor ve kariyeri yükselişte olan Kuzey İrlandalı oyuncu Thaddea Graham; toplantı boyunca Nicholls’un kaleminin dürüstlüğüne ve ilişkileri ele alış şeklindeki inceliğe methiyeler dizdiler.

“Bir araya gelmekten ziyade ayrılık hakkında olan, bir tür tersine-romantik komedi bu. Kendine özgü bir mizahı var ki bu da David’in sayesinde. Umutsuz bir hikâye değil, umutla ilgili bir hikâye” cümleleriyle tarif ediyor diziyi Tom Hollander. “Douglas ile Connie’nin günümüzde ve gençlik yıllarında yaşadıklarının flashbackler aracılığıyla iç içe geçmesi, David’in öyküyü yazma biçimiyle ilgili en dokunaklı şeylerden biri. Birbirlerine nasıl âşık olduklarını ve bu aşka rağmen işlerin nasıl da değiştiğini görüyorsunuz.” 

Madalyonun öbür yüzüne hayat veren Saskia Reeves, “Onlar çok iyi arkadaşlar, bu da her şeyi karmaşıklaştırıyor. Connie’nin Douglas’ı terk etmek istemesinin nedeninde dramatik bir neden yok ve olayı böylesine zor, düğümlü ve karışık yapan şey de bu” sözleriyle tanımlıyor odaktaki evliliği. Genç oyuncu Thaddea Graham ise Us’ı tek bir cümleyle betimliyor: “İlişkiler zordur ve her zaman âşık olmak veya nefret etmek hakkında değildir, bazen sadece işler sona erer.”

Bu hafta İngiltere televizyonlarında prömiyerini yapacak olan Us, Türkiye’de de BBC First aracılığıyla, yakın bir tarihte ekranlara gelecek. Uyarlandığı materyali önden keşfetmek isteyenler, Pegasus Yayınları tarafından yayımlanan Biz romanını edinebilirler.

Yazı: Merdan Çaba Geçer