30 Nisan Uluslararası Caz Günü, İstanbul’da dört konserle kutlanacak

30 Nisan Uluslararası Caz Günü, İstanbul’da dört konserle kutlanacak

2012’den bu yana her sene 30 Nisan’da kutlanan Uluslararası Caz günü, İstanbul’da da çeşitli konserler ve özel performanslarla kutlanacak. 

Bu yıl Uluslararası Caz Günü’ne evsahipliği yapacak şehir olarak belirlenen Paris’te yarın gerçekleşecek olan birçok konserle birlikte kutlacak bu özel gün, bu sene UNESCO için de özel bir anlam taşıyor. UNESCO’nun 70.yılının da kutlanacağı bu günde, Paris’te yaklaşık 20 bölgeye yayılan kutlamalara caz dünyasındasından önemli isimlerin de katılması bekleniyor. Paris’in yanısıra dünyanın çeşitli şehirlerinde kutlanacak olan Uluslararası Caz Günü için geçtiğimiz yıl olduğu gibi İstanbul’da da Garanti Caz Yeşili konserleriyle, cazseverler yine birbirinden iyi grupların konserlerini izleyecek. Garanti Caz Ağacı gecesinde bu yıl anılacak müzisyen, ünlü saksafoncu John Coltrane olacak. Caz ve swing’i harmanlayan İngiliz The Fresh Dixie Project, Finlandiyalı caz üçlüsü Mopo ile Korhan Futacı ve Kara Orkestra, performanslarında deneysel sesleri sıkça duyabileceğiniz Bugge Wesseltoft ve prodüktör Christian Prommer İstanbul’daki mekanlarda sahne alan isimler arasında yerini alıyor. Bu yıl gerçekleşecek konserlere ev sahipliği yapacak mekanlar ise Salon İKSV, Babylon, Nublu ve Roxy olacak.

Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında gerçekleşecek olan performanslar ile İstanbullu müzikseverler ile buluşacak olan müzisyenleri sizler için biraz daha yakından inceledik.

CAZ AĞACI: JOHN COLTRANE

İstanbullu caz müzisyenlerinden Başak Yavuz, Ceyda Özbaşarel, Çağıl Kaya, Yahya Dai, Serhan Erkol, Adem Gülşen, Baran Say ve Erdem Göymen, John Coltrane’in şarkılarını yeniden yorumlayacak. Gecenin sunuculuğunu ise Vedat Özdemiroğlu yapacak.

Her yıl bir caz efsanesinin anıldığı Caz Ağacı gecesinde, geçtiğimiz yıllarda Miles Davis, Louis Armstrong, Chet Baker gibi isimler anılmıştı. Seride bu sene konuk John Coltrane olacak.

Henüz 20’li yaşlarında başladığı kariyerinde, caz dünyasının en ünlü saksafoncularından biri olma yolunda, birçok müzisyenler çalıştı ve sayısız albümde yer aldı. Miles Davis, Thelonious Monk gibi müzisyenlerin albümlerinde saksafonları çalan Coltrane’in ta kendisiydi.

Neden gidilmeli: Caz dünyasında iz bırakan isimlerden olan John Coltrane’in şarkıları ile dolu bir gece, size cazı neden sevdiğinizi bir kez daha hatırlatmaya yetecek.

Nerede: Salon İksv

Ne zaman:  21.30

THE FRESH DIXIE PROJECT

İngiliz The Fresh Dixie Project, Jamie Johnson, Michael Jarman, Ben Golding, Jamie Biles ve Mark Gilyead’dan oluşuyor. Yaptıkları müzik türünü “crossover jazz” olarak tanımlayan grubun, cazla ilgilenen diğer gruplara nazaran daha genç olduklarını söyleyebiliriz.

Cazı swing’le birleştirdikleri şarkılarını, uzun zamandır sıkça canlı çalıyorlar. Uluslararası Caz Günü’nü kutlamak için sahnede olacak İngiliz ekibin performansını eminiz ki beğeneceksiniz.

Caz müziğine gönül vermiş beş İngiliz arkadaştan kurulu The Fresh Dixie Project, biri 2012’de biri de geçtiğimiz yıl olmak üzere swing’i de işin içine kattıkları iki albüm yayınladılar.

Neden gidilmeli: Özellikle swing de sevenler için oldukça hareketli geçeceğine inandığımız konserde, “Jamie Cullum”unkine yakın bir performans sizi bekliyor olacak.

Nerede: Nublu

Ne zaman:  21.00

MOPO & KORHAN FUTACI VE KARA ORKESTRA

Linda Fredriksson, Eero Tikkanen ve Eeti Nieminen’den oluşan Finlandiyalı caz üçlüsü Mopo, 2009’dan bu yana birçok deneysel çalışmaya imza atmaya devam ediyor. Korhan Futacı ise son yıllarda kendisine eşlik eden Kara Orkestra ile ses getirecek projelere imza atıyor.

Zaman zaman canlı performanslarında doğaçlama şarkılar çalmayı tercih eden Korhan Futacı ve Kara Orkestra, her defasında izleyenleri etkilemeyi başarıyor. Mopo ise Finlandiya kültürüne dair sesleri de barındıran şarkıları ile caz hissiyatını her şarkıda vermeye çalışıyor.

Korhan Futacı ve Kara Orkestra, iki abümünün yanısıra son dönemde Sezen Aksu ile verdiği konserler ile de gündemdeydi. Mopo ise son olarak yayınladıkları albümleri Bibie ile adının yayılmasını sağladı ve katıldıkları festivallerde akıllarda kalan isim olarak yer edindi.

Neden gidilmeli: Caz müzik adına Türkiye’deki önemli isimlerden Korhan Futacı ve Kara Orkestra’nın Uluslararası Caz Günü’ne özel performansı ve Finlandiya sound’unu hissedeceğiniz tarzları ile Mopo, izlemeye değer.

Nerede: Babylon Istanbul

Ne zaman:  21.00

BUGGE WESSELTOFT & CHRISTIAN PROMMER

Müzikal kariyerine başladığında yola drum machine’lerle koyulan ama daha sonraları elektroniğe doğru kayan tarzıyla prodüktör Christian Prommmer, Norveçli piyanist Bugge Wasseltost’un deneysel ve gürültülü sololarıyla birlikte sahne alacakları bir proje ile çeşitli konserler veriyor.

Prommer’ın bilgisayarla yarattığı seslerin, Wasseltoft’un piyano sololarıyla birleştiği canlı performansta bizler de en az sizin kadar ortaya çıkacak olan kusursuz şarkıları merak ediyoruz.

1980’den bu yana drum machine’lerle ilerlettiği müzik kariyerinde, piyano ve davul ustalarıyla yaptığı çalışmalarla kariyerine yeni bir yön verdi. Son 10 yıldır, yalnız bir şekilde yoluna devam eden Wasseltoft, emprovize çalışmaları ile sık sık deneysel müzik severlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Neden gidilmeli: Sahnede neler olacağından habersiz olduğunuz iki müzisyenin yeteneklerini cömert bir şekilde gösterecekleri performansı kaçırmamak daha iyi olur.

Nerede: Roxy

Ne zaman:  21.00

 

 

 

 

Benzer yazılar