Fantastik Türkiye sinemasına dalmaya hazır mısınız?

Fantastik Türkiye sinemasına dalmaya hazır mısınız?

26-30 Eylül günlerinde gerçekleşecek Red Bull Music Festival İstanbul boyunca her gece yarısı Kadıköy Sineması’nda Türkiye’nin fantastik sinemasından birer örnek izleyiciyle buluşacak. Art of B-Movies programı kapsamında gösterilecek filmler arasında bir de büyük sürpriz mevcut!

1950’lerde ilk örnekleri görülen ve 1980’lere kadar süren B-Movie akımının kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı festivalde söz konusu akıma ilişkin iki sergi ve bir de söyleşi gerçekleşecek. Gösterim programı ve bilet / kayıt detayları için sizi aşağıya alalım.

26 Eylül Dört Yanım Cehennem

1982 yapımı Çetin İnanç filmi Dört Yanım Cehennem, hayatta karşılaştığı zorbalıklar, haksızlıklar ve zulümler karşısında arkasını dönüp giden, mücadele etmekten kaçınan Murat isimli baş karakterinin büyük dönüşümünü konu ediyor. Filmin senaryosu ise başrol oyuncusu Cüneyt Arkın imzası taşıyor!

“Dört Yanım Cehennem” gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Yer ayırtmak için hemen buraya!

27 Eylül Yılmayan Şeytan (Gaye Su Akyol – Bubituzak canlı film konseri)

Yılmaz Atadeniz imzalı Yılmayan Şeytan, bir hayli yaman bir kahraman olan Bakırbaş ve zalimliğin sözlük karşılığı olan Doktor Şeytan’ın bilim kurgu sosuna bulanmış mücadelesi! Üstelik festivale özel bir sinekonser deneyimiyle! Gaye Su Akyol ve Bubituzak’ın film için bestelediği yeni müzikleri canlı olarak seslendireceği sinekonser, bir daha denk gelemeyeceğiniz benzersiz bir deneyim vaat ediyor.

“Art of B-Movies: Yılmayan Şeytan Reloaded” sinekonseri için biletler burada!

28 Eylül Süpermen Dönüyor

Festival kapsamında gerçekleşecek Art of B-Movies söyleşisinin konuklarından biri olan Kunt Tulgar’ın 1979 yılında çektiği Süpermen Dönüyor, dönemin en popüler süper kahraman uyarlamalarından biri. Gerçek ismi Tayfun olan Süpermen’imizle henüz tanışmadıysanız 28 Eylül’ü bir kenara not alın!

“Süpermen Dönüyor” gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Yer ayırtmak için hemen buraya!

29 Eylül Tarkan: Viking Kanı

Kartal Tibet’in Tarkan’ı canlandırdığı onlarca yapımdan biri olan Tarkan: Viking Kanı, belki de Türkiye’nin fantastik sinemasının en nadide örneklerinden biri. Mehmet Aslan’ın 1971 yılında aynı isimli çizgi romandan uyarladığı filmde Tarkan, Avrupa Hun İmparatoru’nun kızı Yonca Hatun’u Viking Kumandanı Toro’dan kurtarmaya çalışıyor.

“Tarkan: Viking Kanı” gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Yer ayırtmak için hemen buraya!

30 Eylül Şeytan

Art of B-Movies gösterimleri ve RBMIST festivalinin kapanışını 30 Eylül akşamı kült korku filmi Exorcist’in Türkiye uyarlaması Şeytan yapıyor. Metin Erksan’ın 1974 yapımı filminde, baş karakter Gül’ün içine girmiş olan şeytanı bir ilahiyat profesörü ve genç bir felsefeci çıkarıyor!

“Şeytan” gösterimi ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Yer ayırtmak için hemen buraya!

Benzer yazılar