10 kısa animasyonla evde olmanın farklı halleri

COVID-19, herkesin yaşamını aynı şekilde etkilemiyor kuşkusuz. Çalışmak zorunda olup evde kalamayanlar ya da barınma koşulları farklı olanlar da var; evde kendini karantinaya alabilenler de. Ancak, her birinin ayrı ayrı halleri var. Evde olmanın da öyle… 

Kimimiz aile evlerinde özel alan yaratamamaktan yakınırken, kimimiz yalnızlıktan şikayetçiyiz. Her günü aynı planla yaşayan, aynı günün farklı vakitlerinde farklı hisseden ya da süreci verimli geçirme telaşıyla tavanda uzun uzun gezinen gözler de karantinadan… Yalnızlık, özlemler, huzur, anksiyete, erkek şiddeti, evden çalışma, uykular ve rüyalar, durup beklemeler, bedensel keşifler… Hepimizin evini dolduran şeyin birbirinden farklı ve değişken olduğunu, sınırsız karantina deneyimini düşünerek, on farklı ev hâline değinen on kısa animasyon seçtik.  

Hazırlayan: Mine Metin

Printed Rainbow / Gitanjali Rao (2006)

Cannes Film Festivali’nden üç ödülle dönen Printed Rainbow, yaşlı bir kadının, kedisiyle yaptığı fantastik yolculukları görselleştiriyor. Yolculukların bileti, kibrit kutularının üstündeki resimler oluyor; monoton ev hâli renkleniyor. 

Snepowina (Sleepincord) / Marta Pajek (2011)

2018’de III filmiyle Cannes’da en iyi kısa film ödülüne aday gösterilen Polonyalı yönetmen Marta Pajek’in çizgileri, bizi beden ve zihin dünyasının yolculuğuna dahil ediyor. Yattığımız yerden, karmaşanın, kaygıların dünyasına kaldırıyor.

Sweater, Zilai Feng (2020)

Zilai Feng, Julio Cortazar’ın Don’t You Blame Anyone öyküsünden ilham alıyor ve bir kazak giyme deneyimi uçsuz bucaksız, durdurulamaz bir psikedeliye dönüşüyor. Feng’in etkileyici animasyonuna eşlik eden nefis müzik de Justin Yau imzası taşıyor.

Benigni / Elli Vuorinen, Pinja Partanen, Jasmiini Ottelin (2009)

Bu naif animasyonda dairesinde yalnız yaşayan, hayat enerjisi düşük bir adam yalnızlığına beklenmedik bir dostla veda ediyor. 

Antoine Arditti / Yulia (2009)

Çoğunlukla ev içinde saklı kalan erkek şiddeti, evde kaldığımız bu zamanlarda daha görünmez, daha tehlikeli… Bu kısa animasyonda, mutfakta bulaşık yıkarken aniden gizemli bir odaya sıkışan Yulia, odada duvara sabitlenmiş manivelalar ile ev içini kontrol etmeye başlıyor.

The Breakout / Mantas Gr (2020)

Bu süreçte pek çok kişi evlerinden çalışıyor. Monitör, klavye, parmaklar, gözler, kahveler… Kaçış mümkün olabilir mi?

La Commode / Louis Fourel (2018)

Duş almanın da farklı halleri var. Koşullara göre, duşların eşliği lüks küvetler de teneke variller de olabilir. Bazıları banyosunu damlatan borularla, bazıları kardeşleriyle paylaşıyor. Yönetmen, “küvet şifonyer gibidir ama mavidir” diyor.

Cipka (Pussy / Kuku) / Renata Gasiorowska (2016)

Genç bir kadın bir akşam evde tek başına vakit geçirirken, elini kukusuna götürmeye ve kendini mutlu edecek tatlı anlar yaşamaya karar veriyor. Ancak her şey planlandığı gibi gitmiyor…

Pass By / Tal Kantor (2013)

Bu etkileyici animasyonda bir şeyler hareket ederken, aydınlık ve karanlık yer değiştirirken durup bekleyen bir kadını izliyoruz. Bekleyiş, karanlığı ve aydınlığı yöneten uyarıldığında bozuluyor.

Undone / Saira George, Sara Laubscher (2019)

Animation School tarafından hazırlanan Undone’la, bu kez yaşlı bir kadın olan Dotty’nin evindeyiz. Dotty, elinde örgüsüyle ve yanı başında kaybettiği eşinin fotoğrafıyla koltuğundadır. Yalnız kadının örgüsü, anılarını çağıracak ya da takılıp kaldığı düğümleri sökecek kadar güçlüdür.