10 maddede Charlotte Cardin’i yakından tanıma

Montrealli şarkıcı ve şarkı yazarı Charlotte Cardin, 2016’dan bu yana özgün ve güven aşılayan vokaliyle yönünü bulan minimal pop yolculuğunda harikalar yaratıyor. Ruh okşayıcı şarkılarında trip hop’tan caza, electro’dan hip hop’a çabasızca gezinen Cardin’in 2021’nin başlarında yayımlanacak ilk albümü Phoenix için gün sayarken, müzik macerasında bugüne gelene kadar neler olduğuna yakından bakalım. 

* Kariyerine 15 yaşında model olarak başlayan Charlotte Cardin, yoluna moda dünyasında devam etmek istemediğini anladı ve müzik macerasına 2013 yılında atıldı. Memleketi Kanada’nın televizyonlarında yayımlanan La Voix isimli şarkı söyleme yarışmasının finalistlerinden biri olması, gerçek tutkusunun müzik olduğunu kesin olarak anlamasına vesile oldu.

* Bu tutkusunda müzikle iç içe bir ailede yetişmesinin de etkisi vardı. Piyano çalan bir anne ve  rock’n’roll sevdalısı bir babanın çocuğu olan Charlotte, mikrofonla ilk kez 7 yaşında bir okul konserinde, Led Zeppelin ve The White Stripes coverları yaparak buluştu. Hayatını değiştirmiş müziklerden bahis açıldığında Radiohead’in “No Surprises” parçasının kendisi için ayrı bir yeri olduğunu da söylüyor. Bu şarkıyı ilk kez en yakın arkadaşının arabasında, 13 yaşındayken duymuş. O güne kadar Radiohead ile ilişkisi “Karma Police”in çok da ötesine geçmemiş olan Charlotte, “No Surprises”ın “basit ama güçlü” duygusundan çok etkilenmiş ve onu ömürlük ilham kaynakları listesine eklemiş.

* İlk solo EP’si Big Boy’u 2016 yılında yayımladı. Hem Fransızca hem İngilizce sözlü şarkılara yer veren EP, Kanada’da büyük yankı uyandırdı ve ertesi sene gelen ikinci EP’si Main Girl ile dünyaya açıldı. Piyanosu başında Chris Isaak klasiği “Wicked Game”e getirdiği yorumla etkileyici sesini birçok yeni kulağa tanıtan Cardin’in Main Girl’de yer alan “Dirty Dirty” parçası da büyük bir hite dönüştü. Dünya çapında biletleri tükenen konserler ve büyük festival sahnelerini işgal eden iki yıllık çok başarılı bir turneye imza attı. Festival d’Été de Québec’te ise Sting ve Peter Gabriel’ın özel konuğu olarak sahnedeydi. 

* 2018 Juno Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı’nın yanı sıra En İyi Şarkı Yazarı (“Main Girl”, “Paradise Motion”, “The Kids”) kategorisinde adaylık kazandı. 

* Bağımlılık yaratan hiti “Dirty Dirty”nin hikâyesi, 15 yaşına dönerek o dönemde hissettiği kıskançlık duygusunu hatırlamasına dayanıyor. “Kıskançlık, şehvet, ve arzuya” dair olan şarkının klibinde Charlotte’u gerçek hayattaki arkadaşlarıyla birlikte Montreal’de, gerçekten takıldıkları mahallede görüyoruz.

* Charlotte Cardin’in şarkı yazımında hayata ve hayatın etrafında kurulu olduğu duygulara incelikle temas ettiği dikkat çekiyor. Şarkı yazarken duygularını fazlaca takip ettiğini ve en çok da etrafındaki insanlardan ilham aldığını söylüyor. Ama “Dirty Dirty”de söz konusu olan otobiyografik yaklaşımın bütün şarkıları için geçerli olduğunu varsaymak mümkün değil. Şarkılarında genellikle gerçek deneyimleri üzerinden, gerçek olmayan kişiler yarattığını ve onlarla konuştuğunu açıklıyor. 

* Charlotte Cardin, yakında yayımlanacak ilk albümü Phoenix’i iç güdülerine güvenmeyi öğrenmesinin bir kanıtı olarak tanımlıyor. “İkinci şans verme” teması etrafında şekillenen albüm, kişinin kendi üzerine çalışması ve kendiyle bir nevi barışmasından güç alıyor; Carlotte Cardin’in de bu süreçteki kişisel yolculuğunu sembolize ediyor. 

* Phoenix’i prodüktör Jason Brando ile birlikte yazdığını ve ortak yazım sürecinin onun için çok yenileyici bir tecrübe olduğunu öğreniyoruz. Yapım aşamasında albümdeki şarkıların birçoğunun tek seferde kaydedilmesi ise gerçekten etkileyici bir bilgi.    

* Phoenix’in 18 Eylül’de yayımlanan ilk teklisi “Passive Agressive”, toksik bir ilişkiden kurtulmayı kutlarken dinleyiciyi özgürleştirici bir dansa davet ediyor. Habercisi olduğu albümü ortaya çıkaran ortak temayla oldukça uyumlu dolayısıyla. Charlotte, Phoenix ile toplum tarafından kişiye dayatılan beklentiler ne olursa olsun, ihtiyaç duyulan gücün gerçek anlamda kişinin kendini bulma yolculuğunda olduğunu dinleyiciye geçirmek istediğini söylüyor. 

* Charlotte Cardin’in, hayranlarının buluşmak için gün saydığı ilk albümüne dair mesajı şöyle: “Beni dinlerken, hissettiğiniz duygularla iletişim kurmakta hiçbir sorun olmadığını bilmenizi istiyorum. Bizi yaralayan ya da bizi rahatsız eden yerleri kazmak zorludur. Ben de bu nedenle utanç duyduğum, beni mutsuz eden ve rahatsız eden şeyleri sizinle paylaşmak istedim. İçini dökmek insanı çok rahatlatıyor. Çaresizlik son derece normal bir duygu. Aşırı mutluluk da öyle. Etrafımızda bunca acayip şey olup biterken ne hissettiğimizi düşünmeyi unutabiliyoruz. Umuyorum ki siz de benim gibi hissediyorsunuzdur.”