Yakında izleyeceğimiz 10 müzisyen biyografisi

Müzisyenlerin hayatlarını ya da belli dönemlerini konu eden biyografik filmler, son yıllarda ödül sezonlarında da spot ışıklarını üzerlerine çekmeye başladı. Öyle ki yaratıcı zihinler müzik tarihine kendine has izler bırakmış hemen her figür için sinematik anlatılar kurgulamaya başladı. Yaklaşmakta olan müzisyen biyografisi yağmurundan, en merak ettiğimiz 10 tanesini derledik. Hap gibi yutmanız için hazır; eksiği yok, fazlası var.

Keith Moon

Yönetmen: Paul Whittington

1978’de alkol yoksunluğu semptomlarının tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Heminevrin’in aşırı dozda alımı sonucunda hayatını kaybeden The Who davulcusu Keith Moon’un biyografisini sinemaya aktarma fikri aslında oldukça eskiye dayanıyor ancak taze bir habere göre projenin çekimlerine sonunda bu yaz başlanacak. The Real Me adını alacağı konuşulan filmin yönetmen koltuğunda The Crown’un bazı bölümlerinde de parmağı bulunan Paul Whittington oturacak. Senaryo, bir gazeteciyle birlikte oğlunu arayan bir kadının öyküsünü anlatan Philomena ile 2013’te Oscar adaylığı alan Jeff Pope’a emanet; yapımcı kadrosunda The Who’dan Roger Daltrey ve Pete Townshend’in isimleri geçiyor. Moon’u kimin canlandıracağı ise henüz net değilse de oyuncu seçiminde müzisyenin karakteristik gözleriyle kurulacak benzerlik etkili olacakmış.

Marianne Faithfull

Yönetmen: Ian Bonhôte

60’lardan bu yana üreten İngiliz ikon Marianne Faithfull biyografisi, Alexander McQueen belgeseliyle takdir toplayan yönetmen Ian Bonhôte tarafından çekilecek. Faithfull adını taşıyacağı açıklanan filmde müzisyeni, Bohemian Rhapsody’deki Mary Austin rolüyle yıldızı parlayan; Ryan Murphy’nin Netflix işlerinden The Politician’da da görülen ve Stephen Williams’ın Chevalier’sinde Marie Antoinette’e hayat veren Lucy Boynton canlandıracak. Müzisyenin; 17 yaşında bir rahibe okulunda öğrenciyken keşfedilip kendini bir yıldız olarak buluşunu, birçok şarkısına ilham veren Mick Jagger ile yaşadığı çalkantılı aşkı ve Soho’da evsiz bir madde bağımlısına dönüşümünü takip eden iyileşme sürecini izleyeceğiz Faithfull’da.

David Bowie

Yönetmen: Brett Morgen

Kurt Cobain: Montage of Heck, The Rolling Stones’u konu eden Crossfire Hurricane ve İngiliz primatolog Jane Goodall’ın öyküsüne mercek tutan 2017 tarihli Jane gibi belgesellerin yönetmeni Brett Morgen, dört yıldır bir David Bowie anlatısı üzerinde çalışıyor. Daha önce yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtlarını kaynak materyal edinen Morgen, “kapsamlı bir sinematik deneyim” olarak tanımladığı filmi IMAX formatında yayımlamayı planlıyor. Bowie’nin eşi Iman’ın da onayından geçen yapımın ses ekibinde ise müzisyenin uzun süreli prodüktörü Tony Visconti’nin yanı sıra Queen hikâyesi Bohemian Rhapsody ile Oscar kazanan Paul Massey, John Warhurst ve Nina Hartstone yer alıyor.

Peggy Lee

Yönetmen: Todd Haynes

Yaratıcı zihninden, son yılların en sevilen kuir anlatılarından birine dönüşen Carol ile Bob Dylan biyografisi I’m Not There gibi güzellikleri çıkaran ve prömiyerini Cannes’da yaptığı ilk uzun metraj belgeseli The Velvet Underground’la Bant Mag.’ın 2021: En İyi 75 Film listesinde 19. sıraya oturan Todd Haynes’den Fever adında bir Peggy Lee biyografisi bekleniyor. Müzisyenin yaşamı üzerinden yüzyıl ortası ABD’sinin caz kültürünü keşfedecek yapımda Lee’yi Michelle Williams canlandıracak. Senaryo ise Marquis de Sade’ın son yıllarını konu alırken kadrosunda Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix gibilerini toplayan 2000 yapımı Qills ile Altın Küre adaylığı almış oyun yazarı Doug Wright’ın kaleminden.

Madonna

Yönetmen: Madonna

Madonna, kendi yaşamından kesitler sunacak bir film için, 2007’de Juno ile En İyi Özgün Senaryo Oscar’ına uzanan ve Charlize Theron’lı Young Adult, Tully gibi yapımlardan da tanınan yazar Diablo Cody ile el ele verdiğini duyurmuştu. Müzisyen, 1978’de cebinde 35 dolarla New York’a taşınmasıyla başlayan kariyeri ve erkek egemen bir dünyada hayatta kalma mücadelesine odaklanacak projeyi bizzat kendisinin yöneteceğini açıklamıştı. 80’ler Manhattan’ında arkadaşlık ettiği Andy Warhol, Keith Haring ve Jean-Michel Basquiat gibi sanatçıların anılacağı film; Madonna’nın başrolünü üstlendiği, Andrew Lloyd Webber imzalı sahne müzikali Evita‘nın sinemaya uyarlanma sürecini de kapsayacak. Geçtiğimiz aylarda Diablo Cody ile işlerin pek de iyi gitmediğine dair bir söylenti çıksa da yazarın, son senaryo taslağını teslim ettiği ve konuşulanların asılsız olduğu anlaşılmıştı. Öte yandan projeden uzun zamandır ses çıkmadığını da hatırlatalım.

Cher

Yönetmen: Henüz açıklanmadı

Müzisyen, oyuncu, aktivist ve dahası… Çok yönlü kişiliği, mizahı ve ilham verici stiliyle yoğurduğu uzun soluklu kariyeri, Cher’i eğlence dünyasının en önemli ikonlarından biri hâline getirdi. 16 yaşında Los Angeles’a taşınıp daha sonra evleneceği Sonny Bono ile tanışmasıyla başlayan müzikal yolculuğunun yanı sıra diğer üretimleri ve güçlü duruşunu odağına alacak biyografik film için daha önce de birlikte mesai harcadığı bir yaratıcı ekiple anlaştı sanatçı. Adı henüz açıklanmayan yapım, Cher’in başrolünde olduğu Suspect’te de birlikte çalıştığı, Forrest Gump ile En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a uzanan, A Star Is Born ve geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmlerinden Dune’un da yazarı olan Eric Roth’un kaleminden çıkacak. Cher’in rol aldığı Mamma Mia! Here We Go Again’in yapımcıları Judy Craymer ve Gary Goetzman, yeni biyografide de aynı görevi üstlenecek. Bu ölçekte bir yıldızı kimin canlandıracağı ise büyük merak konusu ama gelen bilgiler rolün tanınmamış birine verileceği yönünde. Chad Michaels’ı oyuncu koçu yapmak iyi fikir olabilir!

Joey Ramone

Yönetmen: Jason Orley

70’lerde ABD’den dünyaya punk titreşimleri yayan Ramones’un solisti Joey Ramone, namıdiğer Jeffrey Ross Hyman’ın hayatına bakış atacak bu biyografik film, müzisyenin kardeşi Mickey Leigh’in yazdığı I Slept With Joey Ramone kitabına dayanıyor. Projenin yapımında Netflix’le ortaklaşan STX Films’den Adam Fogelson; abisiyle bir yatağı, bir çocukluğu, bir aileyi ve bir ömrü paylaşmış biri olarak Mickey’nin, Joey’yi herkesten daha iyi tanıdığını ve ona dair çok değerli anılar paylaştığını söylüyor. Joey Ramone’u canlandıracak kişi ise Saturday Night Live yıldızı Pete Davidson. Yapımcı kadrosunda da yer alan Davidson, uyarlama senaryoyu filmin yönetmen koltuğunda oturan Jason Orley ile beraber kaleme almış. İkili daha önce, prömiyerini Sundance’te yapan büyüme dramedisi Big Time Adolescence’ta da birlikte çalışmıştı.

Grateful Dead

Yönetmen: Martin Scorsese

Bob Dylan, George Harrison, The Rolling Stones gibileri için hazırladığı müzik belgesellerinin ardından Martin Scorsese ilk defa bir müzisyen biyografisi çekecek. Yönetmen daha önce, 2017’de Sundance’te gösterilen -saymakla bitmeyecek Grateful Dead belgesellerinden biri- Long Strange Trip’in de yapımcılığını üstlenmişti. Grubun baş gitaristi ve vokalisti olan rock ikonu Jerry Garcia’yı ise Scorsese ile The Wolf of Wall Street’te birlikte çalışan Jonah Hill canlandıracak. Senaryoya gelince… Johnny Depp yorumuyla izlediğimiz Ed Wood ve Amy Adams’ın ressam Margaret Keane suretinde görüldüğü Big Eyes gibi biyografilerin yanı sıra American Crime Story’nin de arkasındaki ikili Scott Alexander ve Larry Karaszewski, bu kez Grateful Dead için kalem oynatıyor.

Amy Winehouse

Yönetmen: Henüz açıklanmadı

Amy Winehouse’un ani ölümünün üzerinden 10 yılı aşkın zaman geçti. R&B / soul evrenine oldukça derin izler bırakan müzisyen henüz hayattayken, gazeteci Daphne Barak, Saving Amy adında bir kitap yayımlamıştı. Winehouse ve ailesiyle birlikte geçirdiği altı aydan çıkan 40 saatlik görüntü, çeşitli fotoğraflar ile notlardan oluşan bir arşivi; biyografide kaynak materyal olarak kullanmıştı. Geçtiğimiz eylülde ise bu kitaptan uyarlanacak kurmaca bir filmin yolda olduğu duyuruldu. Projenin yönetmeni ve oyuncu kadrosuna dair şimdilik herhangi bir bilgi paylaşılmış değil. Siz o zamana kadar, Winehouse’un anne babası ve en yakın arkadaşlarıyla yapılmış konuşmalara yer veren BBC işi Reclaiming Amy ya da Asif Kapadia’nın 2015’te En İyi Belgesel Oscar’ına uzandığı Amy’ye göz atabilirsiniz.

Bob Marley

Yönetmen: Reinaldo Marcus Green

75. BAFTA Ödülleri’ne dört dalda aday olan, Venus – Serena Williams kardeşlerin Will Smith’in hayat verdiği babasının öyküsüne odaklanan King Richard’ın yönetmeni Reinaldo Marcus Green, bir Bob Marley biyografisi için kolları sıvadı. Green, projenin senaryosu için King Richard’da da güçlerini birleştirdiği Zach Baylin ile birlikte çalışıyor. Yapımcılar arasında Marley’nin ailesi de bulunurken büyük oğlu Ziggy, yönetmenle sıkı bir dirsek teması hâlinde hikâyeye danışmanlık veriyor. 1976’da başlayacak film, bir suikast girişiminden sağ çıkmasının ardından Jamaika’dan ayrılıp Londra’ya sürgüne giden müzisyenin, The Wailers ile burada kaydettiği ilk albüm olan Exodus’ın yaratım sürecine odaklanacak. 36 yıllık kısacık hayatında müziğin seyrini değiştiren ve kültürünü gezegene yayan Bob Marley’e göz atmak için oldukça iyi bir dönem seçilmişe benziyor. Bu arada 6 Şubat günü Marley’nin dünyaya gelişinin üzerinden tam 77 takvim yılı geçmiş olacak; iyi ki doğmuş!

Bunlar da var:

*Moulin Rouge!, The Great Gatsby ve daha nicesinin yaratıcısı Baz Luhrmann’ın çekeceği, başrolü Once Upon A Time in Hollywood’unda Manson’ın müritlerinden Tex suretinde gördüğümüz Austin Butler’ın üstleneceği; Tom Hanks katkılı Elvis Presley projesi. İlk fragman hemen aşağıda:

*Efsane davulcu Sheila E.’nin Prince ile geçirdiği güzel zamanları detaylandıracak Girl Meets Boy.

*Joaquin Phoenix’li Johnny Cash filmi Walk the Line’ın yönetmeni James Mangold ile “Yyine mi??” demeyecekseniz Timothée Chalamet’yi buluşturan -adı muhtemelen Going Electric olacak- Bob Dylan biyografisi. 

*Bitmedi! Lemmy Kilmister, Sex Pistols, Ozzy & Sharon Osbourne, Kiss, Heart, Bee Gees, Dusty Springfield, Buddy Holly ve Duran Duran için de yeni biyografik filmler yolda.

Yazı: İlayda Güler