12 yılın ardından A Certain Ratio

1979’dan bu yana orijinalliğini koruyan İngiliz post-punk grubu A Certain Ratio, on yılı aşkın bir süre sonra yepyeni bir albümle aramıza dönüyor. Uzun süredir sevenlerinin gözlerini yollarda bırakmış olsa da grubun yeni albüm ACR Loco ile gönülleri alacak gibi. Nitekim, A Certain Ratio solisti Jez Kerr, bu albümden “bugüne kadar yaptığımız her şeyin doruk noktası” diye söz etmiş. 

Albümde Jez Kerr, Martin Moscrop ve Donald Johnson’ın yanı sıra çoğunlukla konserleride ekibe eşlik eden Tony Quigley, Denise Johnson ve Matt Steele de var. 2019’da yayımlanan ACR:BOX derlemesinin ACR Loco üzerindeki etkisini vurguluyor Moscrop ve ekliyor: “Sanıyorum o albümde bir şeyler bizim hayal gücümüzü canlandırdı. Geleceğe doğru bir adım atarken aynı zamanda biraz da geçmiş zaman ile çalışmamızı sağladı.” 

ACR Loco, 25 Eylül’de Mute aracılığıyla raflarda ve dijital platformlarda olacak. Albümün ilk teklisi “Always in Love”; 90’lar sonlarının synth pop / new wave tınıları eşliğinde asla yetmeyen ve bitmeyen bir sevginin dışavurumu. 

Yazı: Ceren Kulkul