13 şarkı, 13 sanatçı, 13 kliple bir queer temaşa: Dramaqueer’den “Kırıta Kırıta”

Dramaqueer/İstanbul Sanat Derneği geçmişin müzikal nüvelerini yeniden inşa etmeye hazırlanıyor. Kırıta Kırıta, 1930’lu yıllarda Dramalı Hasan Hasgüler tarafından bestelenmiş rumbaları, kantoları ve fokstrotları günümüzün queer performans sanatçılarıyla bir araya getiren bir video klip çalışması. Dört başı mamur proje, aynı zamanda döneminin queer performans sanatçılarına saygı duruşu niteliğinde.  

Projede tüm parçaların ilk versiyonları kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki Ahsen Gönülce, Jilet Sabahat, Q-bra, Madır Öktiş, Cake Mosque, Aleyna Fox, Ceytengri, Florence Konstantina Delight, ABB Afrodith, Latengri, Lucis, Aria Na ve Akış Ka’ya klip performanslarında 1930’ların plaklarında dönen Fahire, Semiha, Nezihe, Neriman, Mahmure Handan, Nermin ve Seyyan Hanımların sesleri eşlik ediyor. Böylece bahsi geçen akış, drag üslubu ile queer potansiyeller öne çıkarılarak şaşaalı bir törene dönüşüyor.  

Yeni yıl ile birlikte her hafta cuma günleri bir klip, Dramaqueer’in YouTube kanalında olacak.

“13 şarkı, 13 sanatçı, 13 klip, 13 hafta” olarak planlanan projenin ilk klibi Ahsen Gönülce performansı ile 1 Ocak’ta yayımlandı. Hemen aşağıda. 

Yazı: Melike Karabaş


Yükleniyor...