15. iPhone Fotoğraf Ödülleri’nde kazananlar belli oldu

2007’de kurulan ve geçen yıllar içinde bu alandaki en prestijli ödüllerden biri olarak kabul gören iPhone Fotoğraf Ödülleri (IPPAWARDS), bu sene 15. kez sahiplerini buldu. 140’ten fazla ülkeden gelen başvurular sonucu 18 kategoride dağıtılan ödüller, dünyanın dört bir yanından sanatçılara gitti. Kazanan fotoğraflar farklı hisler, renkler ve dokular barındıran, çeşitli tekniklerdeki işleri bir araya getiriyor. 

Duyuruda, bu senenin kazananlarından büyük bir kısmın yalnızlıktan doğan güzelliği betimlediği ve fotoğrafçılığın kaybedilen bağlantılar arasında köprü kurma becerisini onurlandırdığı yazılmış. Büyük ödülün sahibi olan isim, savaşın molozları arasındaki bir ânı ölümsüzleştiren The Kid of Mosul (Musul’un Çocuğu) isimli çalışmasıyla İtalya’dan Antonio Denti.

Yılın Fotoğrafçısı kategorisinde birinci, ikinci ve üçüncü seçilen çalışmalar ise sırasıyla İsveç’ten Rachel Sela’nın maske takmayı teatral bir eyleme dönüştüren Anti-social Distancing’i (Antisosyal Mesafe), ABD’den Kelley Dallas’ın odasındaki küçük bir çocuğu kompozisyonun merkezine yerleştirdiği Girl with the Violin’i (Kemanlı Kız) ve Avustralya’dan Glenn Homann’ın bir çöp kutusu ile yalnız bir ağacı aynı kadraja sığdırdığı Wasted (İsraf Edilmiş) isimli fotoğrafı oldu.

Bahsi geçen fotoğrafların yanı sıra ödüle uzananlardan kimi favorilerimizi aşağıda bulabilir, tüm kazanan listesine ise IPPAWARDS’ın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

The Kid of Mosul (Antonio Denti) – Büyük Ödül
Anti-social Distancing (Rachel Sela) – Yılın Fotoğrafçısı birincilik ödülü
Girl with the Violin (Kelley Dallas) – Yılın Fotoğrafçısı ikincilik ödülü
Wasted (Glenn Homann) – Yılın Fotoğrafçısı üçüncülük ödülü
Bird Cage (Marcello Raggini)
Cows (Pier Luigi Dodi)
İsimsiz (Yu Chen)
Echo (ChienJay Sheu)
İsimsiz (Sanjay Chauhan)
Swimsuit (Patricia Cançado)