15 müzisyenin aktif bir yanardağın içinde kaydettiği performanstan kısa bir bölüm yayınlandı

Yunanistan’a bağlı volkan adası Nisyros’ta, aktif bir yanardağın içinde bir gece geçiren ve yanardağdan gelen sesler üzerine doğaçlama bir performans sergileyen 15 müzisyenin yaptığı kayıtlar, 634 Minutes Inside a Volcano ismiyle yayınlandı.

18 Ağustos Perşembe akşamı söz konusu lokasyonda buluşan ve saat 19:58’de çalmaya başlayan 15 Yunan müzisyen, ertesi günün sabah saatlerine kadar yanardağa eşlik etti. Onassis Cultural Centre ve six d.o.g.s oluşumunun ortaklaşa bir projesi olan 634 Minutes Inside a Volcano, bilinçli olarak dolunayın görüldüğü gecede gerçekleştirildi.

Klarnet, çello, synthesizer, gitar, ud, flüt, kontrabas ve nice enstrümandan oluşan bir ses yelpazesiyle yanardağa ve etraflarında olan bitene eşlik eden müzisyenlerin performansında yer yer ambient kısımlar yer yer serbest caz tınıları yer yer de glitch ve drone temelli bölümler bulunuyor. Projenin yönetmenlerinden biri ve six d.o.g.s. oluşumunun kurucusu olan Konstantinos Dagritzikos, kayıt yaptıkları mekanı, dünyanın merkezine en yakın noktalardan biri olarak tanımlıyor. Türkiye’den Bodrum’a epey yakın bir noktada konumlanan Nisyros’un fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

nisiros-2_900x750 nisiros-36_900x750

Söz konusu alanda yapılan kayıtların kısa bir bölümü New York Times’ın web sitesi üzerinden dinlemeye açıldı. 10 saati aşkın süren kaydın şu an için dinlemeye açılan bölümü yalnızca 1:30 dakika. Performanstan daha uzun bölümlerin önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor. Söz konusu 1:30 dakikayı dinlemek için buraya tıklayarak New York Times’a ulaşabilirsiniz.