16. İstanbul Bienali üç farklı mekâna yayılacak

Yedinci Kıta başlığını taşıyan ve küratörlüğünü Nicolas Bourriaud’un üstlendiği 16. İstanbul Bienali kapsamında altmıştan fazla sanatçının eserleri; Tersane İstanbul, Pera Müzesi ve Büyükada’da sergilenecek.

16. İstanbul Bienali ismini Pasifik Okyanusu’nda, okyanusun ortasında neredeyse bir kıta oluşturan, plastik yığınından mürekkep dev bir atık kütlesinden alıyor. Yedinci Kıta, yalnızca insan atıklarına dikkat çekmekle kalmıyor, buradan yola çıkarak sanat ve ekolojik sorunlar arasındaki ilişkiyi ve bu global sorun karşısında sanat ve sanatçının geldiği konumu da sorguluyor.

14 Eylül–10 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek bienalin mekânlarından biri olan Pera Müzesi’nde, Norman Daly’nin neredeyse kırk yıl süren çalışmasının ürünü Llhuros Medeniyeti sergilenecek. Ayrıca, Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin, Haliç kıyısında, Bulgar Kilisesi’nin hemen karşısında, içerisinde birçok sanatçının eserlerini görebileceğiniz, geri dönüşümü merkeze alan bir mekân tasarlamakta. Büyükada’da ise eserler, adanın farklı yapılarına dağılarak sergilenecek. Büyükada’daki sergide sanatçı Glenn Ligon’ın bienal için özel olarak ürettiği eser grubunun da yer aldığını ekleyelim.

(Yazı: Merve Coşkun)