17. Akbank Kısa Film Festivali başvurularınızı bekliyor

2004’ten bu yana kısa filme gönül veren sinemacılar ile sinemaseverleri buluşturan Akbank Kısa Film Festivali; gerek ulusal ve uluslararası yapımların yer aldığı kapsamlı seçkisi, gerek sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli etkinlikleriyle Türkiye’nin önde gelen festivalleri arasında yer almaya devam ediyor. 22 Mart – 1 Nisan 2021 tarihlerinde 17. kez düzenlenecek festivalin başvuru süreci resmen başladı. 25 Aralık 2020’ye kadar devam edecek süreci incelemek, koşullara ve başvuru formuna ulaşmak isteyenlerin buraya tıklaması yeterli.

Kimler katılabilir?

Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride yapılacak yarışmaya kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki yapımlar katılabiliyor. Başvurularda iki önemli şart aranmakta: filmin 1 Ocak 2020’den itibaren hazırlanmış olması ve süresinin 30 dakikayı geçmemesi. Akbank Kısa Film Festivali dışındaki ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış ya da bu yarışmalardan ödüllendirilmiş olmak başvuruya engel teşkil etmiyor. Ayrıca birden fazla filmle yarışmaya katılmak da mümkün.

Ön elemeyi geçmiş filmler yarışma veya yarışma dışı seçkiye kabul edilmesinin ardından festival kapsamında oluşturulacak programda izleyiciyle buluşacak. Tüm gösterimlerin Festival Scope işbirliği ile online olarak gerçekleştirileceği açıklandı. “En İyi Film” ödülünü alan eserlerin sahipleri Akbank Sanat tarafından ulusal kategoride 35.000 TL, uluslararası kategoride 5.000 USD ile ödüllendirilecek.

Alanında öncü bir festival

Ülke sinemasına katkılarıyla alanında öncü bir konumda yer alan Akbank Kısa Film Festivali; kısa film yapımını özendirmek, izleyicinin bu filmlere erişimini sağlamak, yeni sinemacıları destekleyerek yedinci sanata katkıda bulunmak, çeşitli kısa film örneklerin tartışıldığı bir platform oluşturmak, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki yapımları seyirciyle buluşturmak gibi gayeler taşımakta. Festivalde “Dünyadan Kısalar” ve “Festival Kısaları”nın yanı sıra “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim” ve filmlerin fikir aşamasında desteklendiği “Forum” bölümleri karşımıza çıkıyor. Festival kapsamında atölye çalışmaları, söyleşiler ve masterclasslar düzenlenirken; “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” isimli etkinlik ile çeşitli üniversitelerden öğrenci, sayısız kısa film örneğiyle buluşuyor.

Geçtiğimiz yarışmasında Gökalp Gönen imzalı Avarya’nın ve Daria Kashcheeva filmi Kız Çocuğu’nun iki önemli ödüle layık görüldüğü Akbank Kısa Film Festivali; şimdiye kadar Abbas Kiarostami, Yeşim Ustaoğlu, Jessica Woodworth, Reha Erdem, Pelin Esmer, Derviş Zaim, Cafer Panahi, Aslı Özge, Ahmet Uluçay, Mastaneh Mohajer gibi çok sayıda yerli ve yabancı sinemacıyı ağırlamıştı. Senem Tüzen, Alper Çağlar, Mehmet Bahadır Er, Belma Baş, Fatih Kızılgök ve daha birçok yönetmenin ödüllendirildiği festival tarihinde Tolga Karaçelik, Kaan Müjdeci, Zeynep Dadak, Merve Kayan, Erol Mintaş gibi değerli sinemacılar kısa metrajlarıyla yarışmıştı.

Yükleniyor...