18. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, hak odaklı sinemayı konuşacak

Bu yıl 18. yaşını kutlayacak Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde gösterilecek 46 filmin yanı sıra söyleşiler, paneller ve atölyeler de olacak. 16 Mart ile 10 Mayıs tarihleri arasında yedi ayrı şehri gezecek festivalde Hak Odaklı Sinema tartışılacak. Özel bir bölüm ve panelle izleyiciyle “Hak Odaklı Sinema” üzerine konuşacak Filmmor için “Eşit ücret, alan, hak ve telif, lütuf değil, hediye değil; kadınların hakkı!” diyor.

16-22 Mart tarihlerinde İstanbul’da olacak festivalin programı yoğun. Filmmor Kadın Kooperatifi ile gideceği şehirlerde Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Yalova Kadın Platformu, Adana Kadın Platformu, Rosa Kadın Derneği ve Mersin Kadın Emeği Kolektifi’nden destek görecek Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da, 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak.

Kadınların Sineması, “Feminist Bellek”, “Bedenimiz Bizimdir”, “Cins-iyet-ler” bölümlerinde 23 ülkeden 44 yönetmenin filmleri gösterilecek. Bu yıl ayrıca sinema tarihinin ilk kurmaca filmlerini yapan yönetmen-yapımcı Alice Guy Blanché’nin filmleri “Feminist Bellek” bölümünde yer alacak. Festivalde Alice Guy-Blanché’nin Anlatılmamış Hikayesi adlı belgesele ve söyleşilere de yer verilecek.

18. yaşını bugüne kadar festivali var eden herkesle birlikte kutlayacak Filmmor Kadın Filmleri gösterimlerine ücretsiz katılabilir, detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Yazı: Işıl Saykan