1920’lerde Siyah bir kadın olmak: “Passing”

Oyunculuk kariyeriyle tanıdığımız Rebecca Hall’ın yönettiği ilk uzun metraj Passing’ten fragman geldi. Geçtiğimiz aylarda Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren film, ödül sezonunda ismi anılması muhtemel yapımlardan.

Nella Lersan’ın aynı isimli, 1929 tarihli romanının uyarlaması olan Passing, 20’lerin Harlem’inde birbirlerinden oldukça farklı hayatlara sahip iki Siyah kadının karşılaşmalarını hikayenin odağı olarak belliyor. Açık teninden dolayı beyaz sanılan, beyazların cemaatinde kendini kabul ettirmiş varlıklı bir kadın olan Clare’e Preacher ve Loving’in başrollerinde izlediğimiz Ruth Negga hayat verirken; Marvel sinematik evreninin Valkyrie’si Tessa Thompson ise bunalımla boğuşan Irene olarak projedeki yerini alıyor. İki çocukluk arkadaşı bir tesadüf sonucu karşılaşmalarının ardından kendi hayatları ve tercihleriyle yüzleşmek durumunda kalıyorlar. 

Esasen filmin ismi hikâye hakkında pek çok done veriyor. Passing; din, etnisite, ırklara yönelik mevcut önyargılardan sakınmak amacıyla çoğunluk kültürünün bir parçası gibi davranarak asimile olmayı ifade ediyor. Bu bağlamda yapım, Siyah bir kadın olma deneyimi üzerine pek çok şey söyleyecek gibi.

Rebecca Hall’un senaryosunu yazıp yönettiği filmde, Ruth Negga ve Tessa Thompson’a André Holland, Bill Camp, Gbenga Akinnagbe, Antoinette Crowe-Legacy ve Alexander Skarsgard gibi isimler eşlik ediyor. 

Passing 10 Kasım’dan itibaren Netflix’te ulaşılabilir olacak. 

Yazı: Zeynep Kıymacı