1980’lerden nefes kesen 5 canlı performansıyla Metallica

Metallica, ilk konserini 14 Mart 1982 tarihinde Anaheim, California’da verdi. Grubun daimi üyeleri Lars Ulrich ve James Hetfield’ın yanı sıra ilk kadrosunda yer alan Dave Mustaine ve Ron McGovney’nin sahnede olduğu konserde, daha sonra ilk Metallica albümü Kill ‘Em All’da da yer alacak “Jump In The Fire” ve “Hit The Lights” parçaları da çalınmıştı.

Grubun ilk konserinin yıl dönümünde, 1980’lerden klasikleşmiş canlı performansları arasında bir yolculuğa çıkarak favori 5 konser kaydımızı sıralıyoruz. Grubun efsaneleşmiş basçısı Cliff Burton’la verdiği iki konserden ve 1989 tarihli tam gaz Seattle konserinden parçalar için sizi aşağıya alalım.

Whiplash (1983, Chicago)
İlk albüm Kill ’Em All’un turnesinden efsaneleşmiş bir konser. Chicago’daki The Metro’da gerçekleşen konserden “Whiplash” şarkısında Kirk Hammett’ın solosuna kendi air gitarıyla eşlik eden dinleyicilere dikkat.

Ride The Lightning (1985, Oakland) Grubun genç yaşta hayatını kaybeden basçısı Cliff Burton’la verdiği konserlere dair bulunabilen nadir iyi kayıttan biri.

Master of Puppets (1986, Anaheim) Jason Newsted’in Metallica’yla verdiği ikinci konser. Görüntü ve ses kalitesi pek iyi değil ama hem konserin tarihi önemi hem de sahnede yaşanan teknik aksaklıkların ardından grup üyeleri ve dinleyicinin iletişimi ve şarkıyla birlikte gelen coşkuya tanıklık ediyoruz.

Blackened (1989, Seattle) Metallica fanlarının favorisi Seattle konserinin açılış parçası. And Justice For All albümünün turnesi için hazırlanan destansı sahneyle birlikte ilk şarkıdan devleşen bir Metallica…

The Thing That Should Not Be (1989, Seattle) Aynı konserden nefes kesen bir performans daha. Dergi ekibinin favori Metallica parçalarından “The Thing That Should Not Be”, üstelik Jason Newsted’in eşsiz sunumuyla…