20 yıl sonra yeniden: “The Matrix 4’’a ilk bakış

‘’Kendi dürtülerimizi reddetmek, bizi insan yapan şeyi inkâr etmektir.’’

1999 yılında çıkan ilk filmiyle 4 Oscar kazanan ve sinemada kült mertebesine erişen The Matrix serisi, yarattığı tartışmalar ve açtığı felsefi pencerelerle sonrasında gelecek pek çok bilim kurgu filmi için de esin kaynağı oldu. Ağustos ayında ise Warner Bros.’tan gelen açıklamayla beraber serinin ilk filmi üzerinden geçen 20 yılın ardından Lana Wachowski’nin yazıp yöneteceği dördüncü bir filmin yolda olduğu kesinleşmişti. Çekimleri seneye başlayacak The Matrix 4’dan detaylar da gelmeye başladı.

Geri dönenler ve yeni gelenler

Filmle ilgili söylentiler gündeme geldiğinde başrolde Michael B. Jordan’ın olacağı haberleri çıksa da bu konu belirsizliğini koruyor. İlk serinin de başrollerini paylaşan Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un Neo ve Trinity olarak geri döneceği dördüncü filmin resmî duyurusuyla açıklığa kavuşmuştu. Geçtiğimiz hafta ise seriye yeni katılan isimler de gelmeye başladı. İlk olarak 2016 yılında Baz Luhrmann’ın birinci sezonu Netflix’te yayınlandıktan sonra iptal edilen The Get Down dizisi ile adını duyuran, sonrasında Aquaman’deki performansıyla blockbuster kariyerine giriş yapan Yahya Abdul-Mateen II’nun The Matrix 4’un başrollerinden biri olacağı açıklandı. Seride Morpheus karakterini canlandıran Laurence Fishburne’ün yeni filmde yer alıp almayacağının belirsizliği üzerine, Abdul-Mateen II’nun Morpheus’un gençliğini canlandıracağı düşünülse de konu hakkında henüz kesin bir açıklama bulunmuyor. Abdul-Mateen II, bu sene Us ve Black Mirror’daki ufak rollerinin ardından 20 Ekim’de HBO’da prömiyer yapacak olan çizgi roman uyarlaması Watchmen dizisinde de Cal Abar karakterine hayat verecek.

Kadroya dahil olan diğer bir isimse How I Met Your Mother’ın Barney Stinson’u Neil Patrick Harris. Yakın zamanda A Series of Unfortunate Events dizisiyle kariyerine devam etse de oyuncuyu sinema perdesinde son olarak David Fincher’ın Gone Girl’ü ve Alexander Payne’in Downsizing’inde izlemiştik. The Matrix 4, Harris’in rol alacağı ilk büyük blockbuster bilim kurgu olacak.

Matrix evrenine geri dönmesi planlanan bir diğer isimse, seriye ikinci film The Matrix Reloaded ile dahil olan Jada Pinkett Smith. Nam-ı diğer Matrix’e karşı direnişin bir parçası olan ve aynı zamanda uzay gemisi Logos’un da kaptanlığını üstlenen Niobe. Henüz kesinleşmiş olmasa da Warner Bros. ve Smith yeni film için masa başına oturmuş bile.

Filmin kadrosuna son katılan isimse, Game of Thrones’daki Nymeria Sand ve Iron Fist’teki Colleen Wing karakterleriyle tanıdığımız Jessica Henwick. Matrix evrenindeki rolü henüz bilinmese de İngiliz oyuncu 2020 yılında Underwater, Monster Problems, Godzilla vs. Kong ve Sofia Coppola’nın yönettiği On the Rocks projeleriyle göz önünde olmaya devam edecek.

Lana Wachowski ve kamera arkası

The Matrix 4’un çıkış tarihi henüz açıklığa kavuşmasa da filmin çekimlerine 2020’nin ilk periyodunda başlanması bekleniyor. Yapılan ilk açıklamada belirtildiği gibi Lana Wachowski bu filmde kardeşi Lilly Wachowski olmadan çalışacak. Senaryoda bu kez Wachowski’ye Sense8’te de ufak rollerle karşımıza çıkan Bosnalı yazar Aleksandar Hemon ve Wachowski kardeşlerin 2012 yılında filme uyarladıkları Cloud Atlas romanının yazarı David Mitchell eşlik edecek. Orijinal üçlemenin dublör koordinatörlüğünü üstlendikten sonra John Wick’i yöneten Chad Stahelski (ki kendisi Warner Bros.’tan önce dördüncü filmin ‘’Project Ice Cream’’ kod ismiyle geliştirildiğini duyurmuştu) de dördüncü film için geri dönme ihtimali olan isimler arasında. The Matrix 4’un orijinal ismi veya konusu henüz bir netliğe kavuşmuş değil. Genç Morpheus etrafında dönecek bir hikâyenin bahsi geçse de Lana Wachowski cephesinden herhangi bir açıklama yok.

Dördüncü film hikâyeye yeni bir son mu yazacak yoksa geçmişten yeni kapılar mı aralayacak merakı süredursun, Matrix evreninde geçecek yeni bir filmin sorgulatacağı konuların bir 20 yıl daha güncel kalabilmesi ve sinema dünyasına yön verebilmesi dileğiyle The Matrix 4’dan yeni haberler için takipte kalın.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz