212 Photography Istanbul için geri sayım başladı

5 – 15 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 212 Photography Istanbul, izleyicisini altıncı yılında fotoğrafın yanı sıra farklı disiplinlerin de dâhil olduğu kapsamlı programıyla İstanbul’un farklı rotalarında ağırlamaya hazırlanıyor. 

Geçtiğimiz yıl, 70 binin üzerinde ziyaretçi ile buluşan “Şehrin Festivali” 212 Photography Istanbul, bu yılki programıyla 20’ye yakını mekâna yayılacak. Sergilerin yanı sıra atölye, söyleşi, film gösterimleri, konserler, performans gibi pek çok farklı disipline programında yer veren festivalin bu yılki rotasında katılımcılar, İstanbul’un her iki yakasında şehrin farklı noktalarını keşfetmeye etmeye devam edecek. 2018’den bu yana sürdürülebilir bir sanat ve kültür geleneği oluşturmak üzere yola çıkan 212 Photography Istanbul, altıncı senesinde de kapsamlı programıyla katılımcılarıyla buluşacak.

Daniëlle van Zadelhoff
212 Photography Istanbul programında neler var?

5-15 Ekim tarihlerinde Yapı Kredi bomontiada’da Daniëlle van Zadelhoff, Éva Szombat, Rob MacInnis, Floriane de Lassée ve Mous Lamrabat’ın solo sergileri görülebilir. MSGSÜ Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde, koruma alanlarında yaptığı çekimlerle hayvanların ve doğanın dünyasına ışık tutan Nick Brandt, St. Benoit Kilisesi’nin büyülü atmosferinde ise Jules Verne’in zengin hayal dünyasından ilham alan, yeraltına, uzay boşluğuna ve deniz altına yolculuk yapacağımız ve kendi evrenimizi sorgulayacağımız “Neredeyiz?” sergisi gerçekleşiyor. 

Taksim Sanat’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel hazırlanan, dönemin öncü kadınlarına ve İstanbul’da sosyal hayatın içinden kadınlara dair arşivsel fotoğraflardan oluşan “Birbirimize Rastladık” sergisi, Institut Français’de Fransız sinemasının “Yeni Dalga” döneminin öncü ismi Jean-Luc Godard’ı anma fırsatı bulacağımız film gösterimleri ile Raymond Cauchetier ve Georges Pierre’in Godard filmlerini kayıt altına aldığı fotoğraflarını içeren sergi, festival programı dâhilinde görülebilecek. 

Müze Gazhane’de, yeni teknolojiler eşliğinde fotoğrafın değişimi ve dönüşümünü irdeleyen “Gerçeklikten Foto Gerçekliğe”, doğayla kurduğumuz ilişkiyi sorgulayarak bizleri karanlık ve gizemli bir ormanın içine sürükleyen “Yaban Güllerinin Büyüdüğü Yerde” ile Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren parlayan müzik sektöründen nostaljik konser anılarının bulunduğu “Kayıtlı Hafıza” başlıklı tematik sergiler yer alacak. Yeldeğirmeni Sanat’ta ise sanat tarihinden öne çıkan eserleri yapay zekâ yardımı ile yeniden yorumlayan Wolfe von Lenkiewicz’in dikkat çeken çalışmaları izleyiciyle buluşacak. 

Sergi mekânlarının yanı sıra, kamusal alanları da sanat ile karşılaşma duraklarına dönüştürme amacını önemseyen 212 Photography Istanbul’un altıncı senesinde, farklı bir yaklaşım ile Moda İskelesi’nde denizin üzerinde yüzen bir fotoğraf seçkisine ve meydanlarda artırılmış gerçeklik teknolojisi ile var olan büyük ölçekte heykellere rastlanabilecek. 

Eugenio Recuenco

Aynı zamanda festival programı ile eş zamanlı olarak Büyükdere 35, Anna Laudel, ArtOn, Fotoğrafevi, Noks Art Space galerilerinin sergileri programda yer alacak. 

212 Photography Istanbul’un her sene zenginleşen programında bu yıl da mimariden teknolojiye, yayıncılıktan gastronomiye, sinemadan müziğe, pek çok disiplinden içeriğe rastlamak mümkün olacak. Bu sene söyleşilerin ana mekânı Soho House’da pek çok sanatçı ve kanaat önderi isim, farklı başlıklarda konuşma ve sohbetler gerçekleştirecek. Söyleşilerin yanı sıra yönetmenliğini Benjamin Murray ve Alysa Nahmias’ın yaptığı, Küba’da gerçekleşen heyecan verici bir mimarî dönüşüm hikâyesini belgeleyen “Unfinished Spaces”, çağdaş ve keskin işleri ile bilinen Yael Bartana’nın kadınları odağına aldığı “Two Minutes to Midnight” filmi yine Soho House’da gösterilecek.

Uluslararası 212 Photography Istanbul Fotoğraf Yarışması için de başvurular devam ediyor. Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı uluslararası fotoğraf festivali olan 212 Photography Istanbul, uluslararası mecrada her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımına açık yarışması ile ulaştığı farklı seslerin, sosyal, kültürel ve sanatsal olguların izini coğrafyadan ve önyargılardan bağımsız olarak sürüyor. Alanında dikkat çeken ve ufuk açan isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek yarışmanın kazananı 5000 Euro ile ödüllendirilecek. Katılım koşullarını buradan inceleyebilirsiniz.

Giriş fotoğrafı: Nick Brandt