24. İstanbul Tiyatro Festivali seçkimiz

14 Kasım – 1 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 24’üncü İstanbul Tiyatro Festivali’nde 4 uluslararası, 24 yerli yapım seyirciyle buluşacak. 24. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 23 Ekim Cuma günü 10.30’dan itibaren biletix.com üzerinden satın alınabilecek. Hem çeşitli sahnelerde izlenebilecek hem de çevrimiçi platformlardan takip edilebilecek festivalden seçkimize buyurun. 

Yazı: Hande Sönmez 

YERLİ OYUNLAR

DUMRUL İLE AZRAİL

Övül ve Mustafa Avkıran’ın kurduğu MoMoAcT’in yeniden sahneye koyduğu Dumrul ile Azrail; Murathan Mungan’ın hikâyesinden oyunlaştırıldı.  19 Kasım Perşembe ve 20 Kasım Cuma 20.00’de, Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde.

FAHRENHEIT 451

Çok sevilen bilim kurgu yazarı Ray Bradbury’nin kaleme aldığı Fahrenheit 451, Erdal Beşikçoğlu yorumuyla sahnede. Sadece tek bir gösterimi olacak. 23 Kasım Pazartesi 20.30’da Fişekhane Ana Sahne’de.

kOmİk

Sami Berat Marçalı’nın kaleme aldığı kOmİk kadın-erkek ilişkisini ele alan bir komedi. Efe Tunçer ve Ceren Taşcı’nın rol aldığı oyun 17 ve 18 Kasım’da 20.30’da Fişekhane Ana Sahne’de sahnelenecek.

VİŞNE BAHÇESİ

Çehov’un belki de en sevilen eseri olan Vişne Bahçesi bugüne dek pek çok klasik oyun yönetmiş olan Mehmet Birkiye rejisiyle sahnede olacak. 19 Kasım Perşembe 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

MAP TO UTOPIA

Platform Tiyatro’nun Fringe Ensemble ile ortak projesi olan Map To Utopia’da; seyirci bu deneyime hem dijital hem de fiziksel olarak dâhil olacak. Alican Yücesoy, Elif Ürse, Ersin Umut Güler, Gizem Erdem ve Okan Urun’un rol aldığı oyuna online katılım için başvurular 15 Kasım tarihinden itibaren Platform Tiyatro’nun Instagram sayfası üzerinden yapılacak. 25 ve 26 Kasım’da 20.30’da Babylon’da.

UNUTMAK Bir Hatırlama Projesi

Mekan Artı ekibinin İstiklal Caddesi’ni oyun alanına dönüştürdüğü projede kurguyla gerçek iç içe geçiyor. 28 Kasım – 1 Aralık arası bu “tura” katılmak mümkün.

YILDIZ KENTER ANISINA – BEN ANADOLU

Yıldız Kenter’in birinci ölüm yıldönümünde sahnelenecek olan Ben Anadolu’da Ayça Bingöl sahnede olacak. Görkem Yeltan’ın yönettiği oyunda; bir kadınlar geçidini kadınların elinden izleyeceğiz. 22 ve 23 Kasım’da 20.30’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde, 28 Kasım Cumartesi 15.00’de CKM’de.

FERAMUZ PİS!

Sema Elcim’in yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği Feramuz Pis!’te izleyici, Süryani bir ailenin, Feriköy’deki aile yadigârı evlerine konuk oluyor. 29 ve 30 Kasım’da 20.30’da Fişekhane Ana Sahne’de.

ULUSLARARASI SAHNE

Uluslararası sahneden ise; bu sezon Türkiye’de Kemal Aydoğan rejisi ile Onur Ünsal’ı izlediğimiz, Édouard Louis’nin kaleme aldığı Babamı Kim Öldürdü oyununun Internationaal Theater Amsterdam yorumunda Hans Kesting sahnede olacak. 27 ve 28 Kasım’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde.

Ayrıca Uluslararası dans topluluğu Club Guy & Roni’nin özgün tarzını yansıttığı Kuğu Gölü  nitehotel.nl adresinden canlı olarak izlenebilecek.

ONLINE.IKSV.ORG ÜZERİNDEN İZLENEBİLECEK OYUNLAR:

*Podacto yapımı, Nejat İşler, Özgür Emre Yıldırım, Ülkü Duru ve İştar Gökseven’i aynı sahnede buluşturan Eften Püften Şeyler.

*Yedi kadının COVID-19 öyküsü anlattığı Her Güne Bir Vaka.

*Kral Lear’ı bir mutfağa sokan Lear Mutfakta.

*Çağdaş dans ikilisi Taldans’ın Andan Daha Kısa performansı.

*Tiyatroyu bir podcast deneyimiyle sunan Podacto yapımı olan Varlık, 14 Kasım – 1 Aralık arası online olarak izlenebilecek.

*Terkedilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar ise Bomontiada’da fiziksel olarak, 21 Kasım – 1 Aralık arası online olarak seyirciyle buluşacak.


Yükleniyor...