“Nazım’a Armağan” oyunu İKSV’nin YouTube kanalında

Hem edebiyat hem tiyatro tutkunlarına güzel bir haberimiz var. İstanbul Kültür Sanat Vakfı yapımcılığında 2002 senesinde sahnelenen Nazım’a Armağan oyunu İKSV’nin YouTube kanalında dijital gösterime açıldı. 

2002 senesi Türkçe’nin büyük şairi Nazım Hikmet’in 100. doğum yılı olması nedeni ile “Nazım Hikmet Yılı” ilan edilmişti. O sene 13. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılışında gösterilen ve festivalin ilk yapımı olan Nazım’a Armağan, Rumeli Hisarı’nın nefes kesen atmosferinde sahnelenmesiyle tarihe kazınmıştı. 

Türkiye tiyatrosunun en önemli isimlerinden Genco Erkal’ın tasarladığı, yönettiği ve rol aldığı oyun, birçok önemli isme de ev sahipliği yaptı. Genco Erkal’ın Nazım Hikmet’in şiirlerinden tasarlayıp yönettiği bu oyunda sanat dünyasının önemli isimlerinden Yıldız Kenter, Ayla Algan, Zeliha Berksoy, Jülide Kural, Zuhal Olcay, Tilbe Saran, Sema Moritz, Zeynep Tanbay ve Işık Yenersu da rol aldı. Büyük beğeni toplayan bu çalışmanın koreografisini Zeynep Tanbay, müzik direktörlüğünü Selim Atakan, sahne tasarımını Metin Deniz, kostüm tasarımını Artizan-Bilge Mestçi, ışık tasarımını ise Kemal Yiğitcan üstlendi.

Yazı: Betül Kamış