Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Víkingur Ólafsson, 19 Ağustos’ta Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda

48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital olarak düzenlenecek. Festival kapsamında izleyicili bir konser de gerçekleştiriliyor. 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 19 Ağustos akşamı özel bir performans için sınırlı sayıda izleyici için Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda olacak. Patrick Hahn yönetimindeki orkestra,  New York Times’ın “İzlanda’nın Glenn Gould’u” sözleriyle tanımladığı piyanist Víkingur Ólafsson‘a eşlik edecek.

2019 Gramophone Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Sanatçısı seçilen Víkingur Ólafsson, pandemi öncesinde Los Angeles Filarmoni Yeni Müzik Topluluğu, Hollanda Radyo Filarmoni, Yeni Japon Filarmoni gibi orkestralar eşliğinde ABD’den Japonya’ya dünyanın dört bir yanında konserler verdi. Geçtiğimiz yıl yayımladığı Johann Sebastian Bach albümüyle prestijli müzik yayınlarından övgüler toplayan İzlandalı piyanist, mart ayında da Debussy–Rameau albümüyle klasik müzik listelerinin tepesine demir attı.

2016’dan bu yana prestijli Deutsche Grammophon etiketiyle albümler yayımlayan ve birçok önemli klasik müzik festivalinde özel performanslara imza atan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), geçtiğimiz yıllarda Daniel Hope, Vadim Repin, Nemania Radulović gibi sanatçılarla birlikte çalışmıştı. 

Bu konserde orkestrayı yönetecek Patrick Hahn da 2021/2022 sezonu itibariyle Wüppertal Operası ve Senfoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğüne getirilecek olmasıyla gündemde. Henüz 24 yaşında olan şef, halihazırda Avrupa’nın birçok önemli orkestrasını yönetti ve ihtişamlı bir kariyere sahip.

Bir saat sürecek konserin detayları ve Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’ndaki fiziksel mesafelenme önlemleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Yükleniyor...