Genç Caz konserlerine başvurular haziran ayı boyunca sürecek

Şehrin iki yakasında, dünyanın dört bir yanından müzisyenleri ağırlayıp İstanbul’un ritmini bambaşka ezgilere sararak unutulmaz deneyimler yaşatan İstanbul Caz Festivali, bu yıl 27. kez düzenlenecek olan programını salgın nedeniyle ertelemişti. Salgının devam eden etkileri dolayısıyla sürdürülen uygulamalar göz önüne alınarak, festival kapsamında bu yıl 18. kez düzenlenecek olan Genç Caz konserleri için son başvuru tarihi ise 30 Haziran 2020 olarak belirlendi. 

Genç Caz’a katılmak isteyenlerin İKSV’nin web sitesindeki başvuru formunu doldurup belirlenen tarihe kadar dosyalarını göndermesi gerekiyor. Müzisyenler, klasik ya da çağdaş cazın yanı sıra caz etkileşimli parçalarla da yarışmaya katılabilirler ancak daha önce profesyonel bir albüm yayımlamamış ve 30 yaşını geçmemiş olmaları bekleniyor. 

Başvuruların ardından seçici kurul tarafından belirlenen on topluluk, 11-12 Temmuz tarihlerinde değerlendirme konserlerine katılacak. Başvuru yapmayı planlayan adayların

[email protected] adresine bir e-mail göndermeleri isteniyor. Bu sayede katılımcı sayısı öngörülerek gerekli tüm önlemler alınabilecek.

Değerlendirme konserlerinin nerede gerçekleşeceğini öğrenebilmek için İstanbul Caz Festivali’nin sosyal medya hesaplarını ve İKSV’nin web sitesini takipte kalmakta fayda var. Değerlendirme konserlerinin ardından seçilen isimler, Parklarda Caz kapsamındaki Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacaklar. 

Genç müzisyenlerin projelerine destek olarak onları profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlayan Genç Caz’dan bugüne kadar yolu geçenler arasında; Gevende, Mikado, Ece Göksu, Ozan Musluoğlu, Batuhan Şallıel ve Anıl Şallıel, Volkan Topakoğlu, Yaşam Hancılar, Cihan Mürtezaoğlu, Deniz Taşar, Çağrı Sertel, Ekin Cengizkan, Başak Yavuz, Tolga Erzurumlu, Eylül Biçer, Can Tutuğ, Sanat Deliorman, The Kites, Cazzip Project ve İpek Dinç gibileri var.

Yazı: Asena Büyük