27. Gezici Festival Türkiye 2022 programını duyurdu

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, 27. kez yola çıkıyor. 2-8 Aralık’ta Ankara’da, 9-11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12-14 Aralık’ta Kastamonu’da gerçekleşecek festivalin Türkiye 2022 programı belli oldu. Seçkide, geride bırakmaya hazırlandığımız yılın ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiş ödüllü filmleri yer alıyor. 


Belmin Söylemez’in ilk uzun metraj filmi Şimdiki Zaman’ın ardından 10 yıl sonra çektiği ikinci uzun metraj filmi Ayna Ayna festival programında. Film, biri baskıcı babasından kurtulup özgürleşmeye, biri geçmiş travmalarının etkileriyle baş etmeye, bir diğeri ise ekonomik zorluklara rağmen tiyatrosunu ayakta tutmaya çalışan ve bir şekilde yolları kesişen üç kadının mücadelesini konu alıyor. Başrollerini Manolya Maya, Laçin Ceylan ve Şenay Aydın’ın paylaştığı Ayna Ayna, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin favorilerindendi.

Selcen Ergun’un Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmi Kar ve Ayı, mecburi hizmet nedeniyle karlarla kaplı, uzak bir kasabaya atanan hemşire Aslı’nın kendini erk ilişkilerinin, sır ortaklıklarının ve kuşkuların ortasında bulmasını konu alıyor. 

27. Gezici Festival kapsamında gösterimi yapılacak Ümran Safter’in ilk uzun metraj filmi Kabahat ise yaz tatilini geçirmek üzere babaannesinin yaşadığı muhafazakâr Anadolu köyüne giden, batıl inançlarla baş etmeye çalışan 13 yaşındaki Reyhan’ı odağına alıyor. 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Özcan Alper filmi Karanlık Gece de festival programında. Film, yıllar önce ayrıldığı kasabaya annesiyle vedalaşmak üzere geri dönen bir adamın, geçmişiyle hesaplaşmasını, suçluluk duygusu ile savaşını anlatırken, üç maymunu oynayan kasabayı da gözler önüne seriyor. Berkay Ateş, Cem Yiğit Üzümoğlu ve Pınar Deniz’in başrollerinde yer aldığı film, ilk kez gösterildiği 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo; 33. Ankara Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülleri’ne layık görüldü.

Çiğdem Sezgin’in, kendi istediği gibi, kimseye hesap vermeden yaşamak isteyen bir kadını merkezine koyduğu filmi Suna da seçkide. Filmde, yersiz yurtsuz bir kadın olan Suna, yaptığı evlilik ile kendini ait hissedebileceği bir çatı ararken erkek egemen dünyayla savaşmak zorunda kalıyor. 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’ne layık görülen filmin başrollerinde Nurcan Eren, Tarık Pabuççuoğlu, Fırat Tanış ve Erdem Akakçe yer alıyor. 

Emin Alper’in Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde dünya ilk gösterimini yapan, Türkiye’deki 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Yönetmen başta olmak üzere 9 ödülle, 33. Ankara Film Festivali’nden En İyi Film dâhil 6 ödülle ayrılan filmi Kurak Günler, Gezici Festival’de izleyiciyle buluşacak. Başrollerinde Selahattin Paşalı, Ekin Koç ve Selin Yeninci’nin yer aldığı film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan ve su sıkıntısı çeken Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor.

27. Gezici Festival programında yer alan diğer filmler önümüzdeki günlerde açıklanacak.