Kar ve Ayı dünya prömiyerini Toronto’da yapacak

Reha Erdem filmleri Hayat Var ve Kosmos’un yardımcı yönetmenleri arasında yer alan, yurt içi ve yurt dışı birçok festivalin seçkisinde yer almış Karşılaşma ve Güneşli Bir Gün kısa filmleriyle de tanınan Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı Kar ve Ayı ile ilgili sevindiren gelişmeler var. 8-18 Eylül’de düzenlenecek 47. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak olan film, önemli keşiflere yer verilen Discovery bölümünde gösterilecek.

Psikolojik gerilim unsurları taşıyan Kar ve Ayı, Selcen Ergun ile Yeşim Aslan’ın ortaklığında yazılan bir senaryoyla hayata geçirilmiş. Merve Dizdar ile Saygın Soysal’ın başını çektiği oyuncu kadrosunda ayrıca Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak, Onur Gürçay, Muttalip Müjdeci gibi isimler bulunuyor. Görüntü yönetmenliğini Florent Herry’nin üstlendiği, kurgusunu Çiçek Kahraman’ın gerçekleştirdiği filmin müzikleri ise bir Erdem Helvacıoğlu çalışması.

Kar ve Ayı’nın resmî sinopsisi şu şekilde: 

Karlarla kaplı, uzak bir kasaba… Yollar kar yüzünden kapalı.  Soğuk. Bu sene kış, neredeyse gerçeküstü bir şekilde bitmek bilmemiş. Cemre her yere çoktan düşmüş de sanki buraları kazara atlamış, uğramamış gibi. Kış uykusundan erken uyanan, çevredeki hayvanları telef eden ayı hikâyeleri kulaktan kulağa yayılmış. Uyanan ayıları kimse gerçekten görmemiş olsa da yakında kasabaya da gelecekleri korkusu sarmış herkesi. Genç bir hemşire olan Aslı, mecburi hizmet için buraya yeni atanmıştır. Kasabadan bir adam olan Hasan, soğuk bir gece ortadan kaybolur. Jandarmanın en büyük derdinin karakola dadanan yarasalar olduğu bu küçük kasabada, bir gece ansızın ortadan kaybolan bir adam türlü türlü dedikodunun yayılmasına neden olur. Aslı, kendisini adım adım su yüzüne çıkan erk ilişkilerinin, sır ortaklıklarının ve şüphenin içinde bulur.