Emre Yeksan'ın ilk uzun metrajı "Körfez", 74. Venedik Film Festivali'nde

Emre Yeksan’ın ilk filmi Körfez, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapacak. Festivalin eleştirmenler haftası bölümünde yarışacak olan Körfez, en iyi ilk filme verilecek “Geleceğin Aslanı” ödülüne de aday!

30 Ağustos – 9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 74. Venedik Film Festivali’nde izleyiciyle buluşacak olan Körfez, 30’lu yaşlarındaki Selim isimli bir karakterin sona ermiş bir evliliğin ardından İzmir’e geri dönüşünü konu ediyor. İzmir’i Alsancak’tan Kadifekale’ye kadar sokak sokak gezen filmin oyuncu kadrosunda Ulaş Tuna Astepe, Merve Dizdar, Cem Zeynel Kılıç, Serpil Gül ve Ahmet Melih Yılmaz bulunuyor.

Emre Yeksan, filmin hazırlık aşamalarında Körfez’i şu sözlerle anlatıyordu:

“Geleceğe dair düşüncelere daldığımızda endişeli ya da hülyalı olması farketmez iki farklı şeydir bizi meşgul eden. İlki kendi hayatımız, önümüzdeki yılları neyle dolduracağımızdır. İkincisi ise bizim varlığımızdan bağımsız, yaşadığımız dünyanın, çocuklara bırakacağımız hayatın ne olacağıdır. Bu iki fikir aslında birbirinden çok da bağımsız değil. Hele ki doğanın farklı biçimlerde alarm vermeye başladığı çağımızda yakın gelecekte bizi bekleyen felaketlerden endişe duymamak mümkün değil. Körfez’in hikâyesinde geçmişe duyulan nostaljiyle geleceğe dair böylesi bir endişeyi harmanlayarak, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar komik ve saçma olduğunu da vurgulayıp, umuda doğru bir ihtimalin varlığını işaret etmek istiyorum. İnsanın doğaya karşı yüzlerce yıllık mücadelesinde artık yok etmenin değil uyumun, bir arada var olmanın yöntemlerini aramak gerekiyor. Bunun için de hem kendi geçmişimize, hem de insanlık tarihine bakıp geleceği yeniden hayal etmeliyiz. Körfez’in bu hayale ufak da olsa bir katkı sağlayacağını umuyorum.”

Senaryosu Emre Yeksan ve Ahmet Büke ortaklığıyla yazılan filme dair gelişmeleri takip etmek için buraya tıklayarak resmi Facebook sayfasına ulaşabilirsiniz.