27. Oyuncular Birliği Ödülleri’nden dengeleri değiştirebilecek seçimler

Nisan ayına girdiğimiz, Akademi Ödülleri’ne sadece birkaç hafta kalan şu günlerde; seçimleriyle yarışa yön verebilecek güce sahip oluşumlardan biri de Oyuncular Birliği. Resmî adıyla Screen Actors Guild Awards, ABD sinema ve televizyon endüstrilerinde ter döken oyuncuları bir araya getiren, 50’lerden bu yana varlığını sürdüren bir meslek birliği. 1995’ten beri yılın en iyi performanslarını onurlandırdıkları ödülleri ise, Akademi üyelerini de büyük oranda oyuncular oluşturması sebebiyle, Oscar için önemli bir yol gösterici.

Advertisement

Bu senenin ödül sezonunu takip edenler için, televizyon cephesinde şaşırtıcı bir sonuç görmek mümkün değil aslında. Yalnızca, I May Destroy You ile geçtiğimiz yılın en büyük eleştirel başarılarından birini yakalayan, son yılların en heyecan verici seslerinden Michaela Coel’in ödüle uzandığını izlemek isterdik mesela. Gecenin asıl sürprizlerini görmek isteyenleri ise, sinema kanadına alabiliriz.

Yoon Yeo-jeong, Oscar’a mı yürüyor?

Akademi Ödülleri’nde bu senenin sonucu en belirsiz kategorilerinden biri, kimin öne çıkacağını tahmin etmenin pek güç olduğu En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu. Altın Küre’yi kazanan Jodie Foster (The Mauritanian), zaten Oscar adaylarına sızmayı başaramamıştı. Glenn Close’un (Hillbilly Elegy) karikatür sularında yüzen performansıyla Razzie adaylığı alması ve bir süre en güçlü seçenek olduğu düşünülen Amanda Seyfried’in (Mank) SAG ve BAFTA gibi önemli duraklarca görmezden gelinmesi de ellerini zayıflattı. 

Aradığımız kazanan, Borat Subsequent Moviefilm ile büyük çıkış yakalayan Maria Bakalova mı derken; SAG’in tercihi Minari ile bir kariyer performansı sergileyen Güney Koreli oyuncu Yoon Yeo-jeong oldu. Kazandığını öğrenmesiyle uğradığı şaşkınlık, gecenin görmeye değer anlarından.

Viola Davis’in zaferi, üç başlı yarışa işaret ediyor

Parantez açılması gereken kategorilerden bir diğeri ise En İyi Kadın Oyuncu. Bu sene kadın oyunculardan unutulmaz performanslar izlediğimiz ve her bir adayının elinin oldukça güçlü olduğu kesin. Frances McDormand (Nomadland) her ne kadar eleştirmen ödüllerini silip süpürse de, Critics Choice’un Carey Mulligan (Promising Young Woman) seçimi, tahminlerde farklı bir istikameti işaret ediyordu. Oscar adayları arasında da yer alan Andra Day’in (The United States vs. Billie Holiday) Altın Küre kazanması ise kafaları iyice karıştırdı.

Viola Davis’in Ma Rainey’s Black Bottom ile elde ettiği SAG zaferi, onun için büyük bir avantaj elbette. Şu an Davis, Day ve Mulligan arasında; üç başlı bir yarışa şahitlik ettiğimizi söyleyebiliriz.

The Trial of the Chicago 7

İlk defa dört ana dalda beyaz olmayan oyuncuların ödüllendirildiği, Viola Davis’in aynı kategoriyi iki kere kazanan ilk Siyah kadın olmasıyla tarih yazdığı gecenin tüm kazananları hemen aşağıda.

SİNEMA

En İyi Toplu Performans: The Trial of the Chicago 7
En İyi Kadın Oyuncu: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
En İyi Erkek Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
En İyi Dublör Kadrosu: Wonder Woman 1984

I Know This Much Is True
TELEVİZYON

En İyi Toplu Performans (Drama): The Crown
En İyi Toplu Performans (Komedi): Schitt’s Creek
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Gillian Anderson (The Crown)
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Jason Bateman (Ozark)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Jason Sudeikis (Ted Lasso)
En İyi Kadın Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
En İyi Erkek Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
En İyi Dublör Kadrosu: The Mandalorian

Yazı: Merdan Çaba Geçer