3 Soruda Ali Bilge Akkaya’nın “Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri” sergisi

Ali Bilge Akkaya’nın “Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri” başlıklı üçüncü kişisel sergisi, 28 Şubat Perşembe günü x-ist’in yeni mekanı Karaköy Jumo’da açılıyor. 30 Mart tarihine kadar açık kalacak sergi, izleyiciye hem hikâyesinde kaybolabileceği hem de kendine dair kişisel detayları barındıran bir seri sunuyor.


Kontrastların dramatik etkisinin açıkça görüldüğü kadrajlarında, simetriyle yarattığı illüzyonlardan, fotoğrafın içerisinde dikkati beklenmedik bir noktada yakalamayı başaran hareket halindeki figürlerinden ve anda donup kalmış izlenimi yaratan sahnelerinden bir adım dışarı taşan Ali Bilge Akkaya, fotoğrafın sınırlarını çerçeve formuyla bozguna uğratıp, kendine has geometrik düzenlemelerle oluşturduğu dilini yeni bir biçim ve boyutlandırmayla deneyimliyor. Fotoğraflarındaki dilin etkisini birebir yakaladığı “Check-in, Antalya”, ilk ve bu sergideki tek video eseri olarak izleyiciyle buluşuyor. Mekan ve insan ilişkisini kusursuz sahnelerde donduran Ali Bilge Akkaya “Üç veya Issız Yolların Derin Serüvenleri” isimli yeni sergisine dair üç sorumuzu cevapladı.

Berlin’de Müze Girişi, Fine Art Kağıt, Arşivsel pigment baskı, çerçeve, 5 ed. + 1 AP, 55 x 92 cm,2016 (1)
Berlin’de Müze Girişi, Fine Art Kağıt, Arşivsel pigment baskı, çerçeve, 5 ed. + 1 AP, 55 x 92 cm,2016

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?
Daha önce fotoğrafa müdahale etme konusunda kendimi çok keskin bir biçimde sınırlandırıyordum. Bu sergiye hazırlanırken çok daha özgür olduğumu hissettim. Çerçevenin ve fotoğrafın sınırlarını kendim belirlediğim ve dilediğim gibi müdahalede bulunduğum bir sürecin kapısı açılmış oldu.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?
Sergiye hazırlanmak benim için fotoğraf çekme eyleminden çok, seçim yapmanın öne çıktığı bir süreç. Bu özellikle benim çalışma tekniğim için çok önemli bir ayrım çünkü bir fotoğrafa karar vermeden önce binlercesini çekiyorum. Bu sergiye hazırlanırken zihnimde dolaşan düşünce, seçeceğim işin kendimden çok herkesin ilişki kurabileceği bir hikâye sunmasıydı.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?
Yeni malzemeler keşfetmeyi planlıyorum ama öncesinde kafamı rahatlatmak için biraz doğada vakit geçirme planlarım var.

Fethiye’de Bir Park- Gece ve Gündüz, Fethiye, ed 5+1 ap, Fine Art Kağıt, Arşivsel Pigment Baskı,100x75 cm, 2018 (1)
Fethiye’de Bir Park- Gece ve Gündüz, Fethiye, ed 5+1 ap, Fine Art Kağıt, Arşivsel Pigment Baskı,100×75 cm, 2018

Kapak fotoğrafı: Fakülte, Lozan, Fine Art Kağıt, Arşivsel pigment baskı, 61×91 cm, 5 ed. + 1 ap, 2018