Önümüzdeki günlerde İstanbul’da açılacak, heyecanlandıran 3 solo sergi

İstanbul’da önümüzdeki günlerde açılacak ve yolunuzu düşürmek isteyebileceğiniz üç kişisel sergi önerimiz.  

Zeyno Pekünlü – “İş”
Nerede? Sanatorium
Ne zaman açılacak? 28 Şubat Perşembe saat 18:00

Patriyarka, milliyetçilik, bilgi ve iktidar gibi tahakküm mekanizmalarını sorgulayan işleriyle kendine ait bir dil yaratan sanatçı Zeyno Pekünlü, Sanatorium’da dördüncü kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor. Sergide Pekünlü’nün bilgisayar başında çalıştığı her anı kayıt altına aldıktan sonra “olağan bir iş gününün” temsili olarak kurguladığı dokuz saatlik video ve filmlerin seyredilmesi ya da kullanılmasıyla yarattığı değere istinaden yıpranma izlerinden ilham alarak hazırlanmış kolaj “Yıpranan Yer” ile karşılaşacağız. Pekünlü’nün “iş”inde günlük üretim rutini esnasında birçoklarına fena halde tanıdık gelecek e-mail yanıtlama, ev işi organizasyonu, whatsapp yazışması, gündem takibi ve alınan küçük molalar gibi aktiviteler ile “iş”in birbirine karıştığı bir deneyimin bizi beklediğini anlıyoruz. Pekünlü’nün bilgisayar başındaki tüm aktivitesini izletmesi, bir nevi YouTuber’ların parlatılmış “gerçek hayat” anlatılarının karşısına “aslına sadık” bir hayat anlatısını yerleştirmesini ifade ediyor.

Yaralarımla Yaşıyorum IV Tuval üzerine yağlı boya / 180x200 cm
Yaralarımla Yaşıyorum IV
Tuval üzerine yağlı boya / 180×200 cm

Ali Elmacı – “Kan Görünce Rüya Bozulur”
Nerede? Art On İstanbul
Ne zaman açılacak? 9 Mart Cumartesi saat 18:00

Ali Elmacı’nın beşinci kişisel sergisi, ismini halk arasında yaygın biçimde kullanılan bir deyişten alıyor. Üç ayrı seriden oluşan sergide, Elmacı ilk kez rölyef, heykel ve resimlerini bir arada gösteriyor ve çok renkli bir iktidar eleştirisi sunuyor. Günümüz kutsalını sorgulayan sergi, sanatçının önceki sergilerinden figürlerini hareket halinde sunmasıyla ayrılıyor. “Rabbim Beni Baştan Yarat” serisinde Lady Gaga ve Freddie Mercury gibi tanıdık yüzlerle yaşanan ve yansıtılan hayatlar arasındaki tezata dikkat çekiliyor. Hristiyan ikonografilerinde görülen İsa betimlemelerinden yola çıkan “Yaralarımla Yaşıyorum” serisi ise açık yaralarından menun görünen figürler üzerinden iktidarın sürekli mağdur ama her zaman güçlü olmasına değiniyor. Sergiye ismini veren “Kan Görünce Rüya Bozulur” serisi ise Elmacı’nın kadın büstleriyle yaptığı yerleştirmelerinden oluşuyor ve galeri mekanının ortasına yerleştirilmiş vurucu bir heykeli de kapsıyor.

sadi guran hey jupiter

Sadi Güran – “Hey Jüpiter II  – E Kal Bu Gece Burada”
Nerede? Bina / Bant Mag Havuz
Ne zaman açılacak? 23 Şubat Cumartesi saat: 18:00

“O, maymun kafalı yılanları yatağının altına gizlemeyi, gece tek başına kaldığında kendini korkutmayı, uzun susmaları, gereksiz utanmaları, “nothing’s gonna hurt you baby” diye mırıldanmayı seviyordu.”

Okan Urun’un, bugüne kadar yer aldığı birçok farklı projeyle karşımıza çıkan, Bant Mag. illüstrasyon editörü Sadi Güran’ın üçüncü solo sergisi  “Hey Jüpiter II – E Kal Bu Gece Burada?” için yazdığı metin bu cümleyle başlıyor. Sadi Güran’ın 2017’de gerçekleşen “Hey Jüpiter” isimli ikinci sergisinde, atölye olarak da kullandığı evinde, kendine yarattığı dünyanın yörüngesine takılan arkadaşlarını fotoğrafladığı karelerden ilham alarak ürettiği, kara kalem üstüne sulu boya çalışmaları, “E Kal Bu Gece Burada?” sergisiyle tamamlanıyor.

BUNLAR DA VAR:

pilot galeri beau ideal

Gözde Mimiko Türkkan, Pınar Yoldaş – “BEAU IDEAL”
Nerede? Pilot
Ne zaman? 16 Şubat’ta açıldı, 23 Mart’a kadar görülebilir.

Zeynep Kayan – “Geçici Aynılık”
Nerede? Zilberman Gallery
Ne zaman? 15 Şubat’ta açıldı, 4 Mayıs 2019’a kadar görülebilir.