3 soruda: Gizem Akkoyunoğlu - “Nerede Duruyorsun?” sergisi

Gizem Akkoyunoğlu ikinci kişisel sergisini 24 Ocak 2020’de Sanatorium’da açtı. Akkoyunoğlu’nun kağıt üzerine füzen ve grafit işlerine yer veren “Nerede Duruyorsun?” isimli yeni sergisi, geçmişten günümüze insanın kavram olarak içinde kaybolduğu “araf”ı konu edinerek sorusunu yöneltiyor. 

Yunan mitolojisinden Caspar David Friedrich’e, Todd May’den C.G. Jung’a farklı referansların yol göstericiliğinde izleyiciyi karanlık bir ormanın içine doğru sürükleyen sergi, onları kendi katmanlarının derinlikleriyle de yüzleşmeye davet ediyor. Akkoyunoğlu’nun 2015 yılında (yine Sanatorium’da) açtığı ilk kişisel sergisiyle de bağ kuran “Nerede Duruyorsun?”u kendisine üç soruda anlattırdık. Sergiyi 1 Mart 2020’ye kadar görebilirsiniz.


The Sun Already Has Down
2019
Kağıt üzerine füzen | Charcoal on paper
47 x 67 cm (55 x 75 cm çerçeve ile |
with frame)

The Catastrophe
2019
Kağıt üzerine füzen | Charcoal on paper
67 x 120 cm (74,5 x 127,5 cm çerçeve ile
| with frame)

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

Sergi süreci dediğimiz zaman aralığı uzun bir dönemi kapsıyor. Haliyle bu dönemde öğrendiğim ve aklımda kalan şeylerden özetle bahsedebilirim. Bunların bazıları benimle ilgiliyken bazıları daha genel ve daha önce dikkatimi çekmemiş şeyler gibi. Örneğin; yılanların 500’den fazla türü olduğunu ya da düzen konusunda bu kadar katı ve takıntılı olduğumu bilmiyordum. 

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Çalıştığınız ortamda huzurlu ve rahat hissetmenin ne kadar önemli olduğu düşüncesi aklımdan hiç çıkmadı diyebilirim. Sergi sürecinde atölyemin de içinde bulunduğu tarihi Büyük Kardinali Han’da yangın çıktı. Yangın atölyenin bulunduğu kata sıçramasa da binanın genelinde oluşan hasar bize de bir hayli yansıdı. O yüzden uzun süre elektriksiz kaldık ki; bu da bir miktar soruna neden oldu. Bu yüzden kafamda sürekli sergiyi bitirip döndükten sonra tamir işlerini halletmek ve atölye içinde yeni düzenlemeler yapmak, daha yaşanılabilir bir şekle dönüştürmek vardı.  

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Uzun bir süredir stres altında aralıksız ve tatilsiz çalışmanın etkisiyle tabii ki dinlenmek aklımdaki ilk şey. Bahsettiğim gibi sonrası için de atölyeyi düzenleme planım var. 


Gizem Akkoyunoğlu ”Nerede Duruyorsun?” sergi görüntüsü, Fotoğraf: Zeynep Fırat, SANATORIUM ve sanatçının izniyle.

Giriş görseli:
Gizem Akkoyunoğlu ”Nerede Duruyorsun?”sergi görüntüsü, Fotoğraf: Zeynep Fırat, SANATORIUM ve sanatçının izniyle