3 Soruda: Mağaralar

Özellikle amorf, mutasyona uğramış, kendi içlerinde sürekli devinen “organik” figürleri ile tanıdığımız Cins bugün Mağaralar isimli yeni solo sergisini açıyor. “Dışarının” giderek vahşileştiği günümüzde iç huzurumuzu bulmak için bir süreliğine çıktığımız mağaralara geri dönmeyi hayal eden Cins yeni solo sergisinin arkasında yatan düşünceleri şu sözlerle ifade ediyor:

“…Nasıl oldu da bu noktaya kadar ilerleyebildi her şey? Olayların bu denli çığırından çıkacağını tahmin edemedik. Kaçmak, istediğimiz son şey fakat bir süreliğine de olsa bir yerlere sığınmamız lazım.

Dışarının yırtıcılığı karşısında, kimselerden uzak, ruhumuzu dinleyebileceğimiz bir yer. Bir kovuk, bir delik belki de yeni bir mağara. Benliğimizi, alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalmayacağımız, kendi huzurumuzu tekrar bulabileceğimiz bir mağara. Evet farkındayız dipsiz bir ilerleyiş içindeyiz, gün gelecek oradan da kurtulmamız gerekecek. Tıpkı şimdiki mağaradan kaçışımız gibi. Kısır bir döngüdeyiz sanırım, ama vakit az. Öncelikle bize yol gösterecek renkli çiçekleri bulmamız gerekiyor, gerisini sonra düşünürüz.”

pasiflora

“pasiflora”
tuval üzerine akrilik, markör
90 x 70 cm

Büyükdere35 Kültür Sanat Platformu’nda gerçekleşen ve 30 Haziran’a kadar açık kalacak olan sergiye dair Cins’e üç soru sorduk:  

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

Bu süreçte kendimi, üretimlerimi ve tarzımı daha çok tanımaya başladım sanırım. Bazı farklı malzeme ve teknikleri denemek isteğimi, çeşitliliğin beni motive ettiğini fark ettim diyebilirim. Bazı üretimleri daha fazla ertelememem gerektiğini, fikirleri somuta geçirmenin çok da zor olmadığını, önemli olanın bir şeylere başlamak olduğunu fark ettim.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Bu sergide daha önceden bulduğum çerçevelerle düzenlemeler yaptım, katmanlardan oluşan ahşapların bir araya geldiği, boyutlu 2 çalışmam var. Bu çalışmaların yapım aşaması sürekli kafamı kurcaladı, bir aksilik çıkması ihtimali beni çok tedirgin etti diyebilirim. Neyse ki böyle bir şey olmadı. Tabi ki bir de “mağaralar” konusu, sürekli aklımda dolanıyordu.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Biraz yoruldum, havaların düzelmesini bekleyip sahile yayılmak istiyorum soğuk biralarımla. Sonrasında bu sergi hazırlığı sürecinde aklıma gelen yeni fikirleri, temaları, teknikleri uygulamaya başlamak istiyorum.

kapan

“kapan”
tuval üzerine akrilik, markör
140 x 100 cm
2018
Yükleniyor...