3 soruda Özer Toraman ve “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” sergisi

İstanbul – Berlin arasında yaşayan sanatçı Özer Toraman’ın yeni solosu “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder”, Pi Artworks’un Karaköy’deki mekânında 21 Eylül’de açıldı. Serginin ismine, Amerikan şair Mary Oliver’ın “Wild Geese” (Yaban Kazları) adlı şiiri ilham olmuş. Nitekim Toraman, izleyiciyi “bir tür bilinçli rüyaya” davet etmek için kurguladığını açıkladığı yağlıboya kompozisyonları için doğadan, devinimden ve hayalden güç alıyor.  


Özer Toraman, 23 Ekim’e kadar Pi Artworks’de görülebilecek “O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” ile ilgili 3 soruluk anketimizi yanıtladı. 

The Sand Terrace, 2021, yağlı boya 40×60 cm

Bu sergiden önce bilmediğin bir şey?

“O Esnada Dünya Dönmeye Devam Eder” sergisiyle birlikte hem doğayı hem de rengin gücünü ve tuval yüzeyinde olan etkisini yeniden keşfetmiş oldum. Bu sergide doğadan aldığım renk paletimdeki huzurlu açık yeşil tonları dikkat çekti diyebilirim. Renkleri resimlerde en yalın haliyle kullanıyorum ve insan figürleri de doğanın tamamlayıcı unsurları olarak yer alıyor. Kompozisyonları, izleyiciyi gerçek ile düş arasında bir tür bilinçli rüya görmeye davet etmek üzere kurguluyorum. İzleyicilerin nasıl bir hayal kuracaklarını ise sergi süresince onların paylaşımlarıyla öğreniyorum.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Sergiye hazırlanırken, özellikle resim karşısına geçtiğim her anda ruhsal boyutunun yanında teknik olarak da bir şeyler öğreniyor olmak hep bir sonraki resmi hayal etmemi sağladı. Üretime geçmeden önce karşılaştığım imajlar ile bir hayal kurduğumu söylemek istiyorum. Bu hayali, duygu dünyamın bir yansımasıyla beraber tuvale aktarmaya çalışıyorum. Zihnimdeki düşüncelerimi renk, ışık ve kompozisyonlar ile resme dönüştürüyorum.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Sergiden sonra, doğanın bana sunduklarını yeniden gözlemlemek ve dünya üzerinde farklı coğrafyaları keşfetmek yapmak istediğim ilk şey olabilir. Bu aynı zamanda gözlem yaparken dinlenme fırsatı da yakaladığım, bedensel ve zihinsel olarak yenilendiğim bir deneyime dönüşüyor. Serginin isminde ilham aldığım Mary Oliver’ın Wild Geese (Yaban Kazları) adlı şiirinde bahsettiği gibi… “O esnada yaban kazları yüksek mavi semalarda yeniden evin yolunu tutar.”

The Ocean Wind, 2021, yağlı boya, 130×200 cm