3 Soruda: Farz-ı Muhal – Furkan Nuka Birgün

İllüstrasyon ve grafiti sanatçısı Furkan Nuka Birgün’ün yeni solo sergisi Farz-ı Muhal 29 Kasım’da C.A.M Galeri’de açılacak. Birgün’ün daha önceki sergilerinde de çeşitli referanslar verdiği Tatavla isimli gerçek üstü bir semtin sokaklarının, mahallenin oyuncakçısı Metin Usta’nın atölyesinin evreniyle iç içe geçeceği bu yeni sergide oyuncakların paketlenip satın alınmadan önceki hayatlarına ve hikayelerine tanık olacağız.

Metin Usta’nın atölyesinden çıkma oyuncakların ve onların hikayelerinin etrafında dolaşan Farz-ı Muhal, aynı zamanda bugün hala cumbalı evleri, pastaneleri, meyhaneleri, çay bahçeleriyle var olan Tatavla (Kurtuluş) semtinin fantastik bir okumasını da sunuyor. Tepesinden Haliç’i gören, Pera’ya komşu bu semt, geçmişine dair izler barındıran detaylarla her bir çalışmada tekrar nefes alıyor. Aya Dimitri Kilisesi’nin bulunduğu tepe üzerine yayılmış semtin dar sokakları, yokuşları, dükkanları, atölyeleri, sakinleri de bu hikayeyi tamamlıyor.

Birgün oyuncak sandıklarımızın ve çocukluk anılarımızın kilidini açacak bir anahtar görevi görmesi kuvvetle muhtemel bu sergiye dair üç sorumuzu yanıtladı.

Kurmalı Araba II -50x35cm kağıt üzerine karışık teknik
Kurmalı Araba II -50x35cm kağıt üzerine karışık teknik

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?
Açıkçası bu zamana kadar yaptığım karma ve kişisel sergilerinin çoğunda hayali bir dünyada gerçekleşen farklı hikayelere değinmiştim. Bu hikayede ise aynı dünyada var olan bir oyuncakçı ve ürettiği oyuncaklar hakkında bir şeyler anlattım. Bu sebeple oyuncak tarihi konusunda bilmediğim bir çok şey öğrendim. Araştırma süresince öğrendiğim yeni bilgiler ilk hayal ettiğimden bambaşka noktalara ulaştırdı beni.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?
Düşünceden ziyade aklımda korkular vardı. Çünkü üreten bir insan olarak tekrara düşmek düşüncesi her zaman beni korkutur. Aslında bu gerilim yeni ve özgün işler üretmeye olanak sağlar diye düşünüyorum. Hikaye aynı dünyada geçtiği için eski hikayelerde kullandığım bazı ögeleri bu sergide de kullandım. İşlerin hem içerik hem de teknik olarak bir denge içerisinde tutma ve tekrara düşmeme düşüncesi aklımda olan tek şeydi

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?
Tahmin edildiği üzere yorucu bir süreç olduğu için sergi sonrası hiç bir şey yapmadan bir süre durmak istiyorum.

Farz-ı Muhal 2
Yükleniyor...