İşte 30. Oyuncular Birliği Ödülleri kazananları

Yazı: Ulaş Dağ

Akademi Ödülleri’nin sahiplerini bulmasına sadece iki hafta kalmışken, seçimleriyle yarışa yön verebilecek güce sahip oluşumlardan Oyuncular Birliği de ödüllerini dağıttı. Resmî adıyla Screen Actors Guild, ABD sinema ve televizyon endüstrilerinde ter döken oyuncuları bir araya getiren, 50’lerden bu yana varlığını sürdüren bir meslek birliği. 1995’ten beri yılın en iyi performanslarını onurlandırdıkları ödülleri ise -Akademi üyelerini de büyük oranda oyuncuların oluşturması sebebiyle- Oscar yarışı için önemli bir yol gösterici.

Netflix üzerinden canlı yayımlanmasıyla bir ilkin gerçekleştirildiği törende, Hollywood grevlerinin SAG tarafından yürütülüp başarıyla sonuçlanan ayağına Başkan Fran Drescher tarafından selam çakıldı elbette. Bir klasik olan Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu sene, sinemanın divalarından Barbra Streisand’a giderken; The Lord of the Rings, The Devil Wears Prada, Breaking Bad ve Modern Family gibi dört ikonik yapımın oyuncu kadrolarının yıllar sonra bir araya gelmesi de görülmeye değer anlar arasındaydı.

2023 sinema ve televizyon senesini değerlendiren Oyuncular Birliği’nin seçimleri büyük oranda tahminler doğrultusunda ilerledi fakat sürpriz mahiyetinde kimi kazananlar da var elbet. En çekişmeli kategorilerden En İyi Kadın Oyuncu’da Lily Gladstone’un (Killers of The Flower Moon) ödüle uzanması, Emma Stone’un (Poor Things) ikinci Oscar’ını sandığımız kadar kolay alamayabileyeceğinin işaretçisi âdeta. Televizyon kanadında ise her ne kadar Succession, En İyi Toplu Performans (Drama) dalı ile eli boş dönmese de final sezonu Birlik üyelerinde beklenenin altında bir etki yaratmış gibi… İddialı olduğu iki dalda heykelcikler, sürpriz biçimde Elizabeth Debicki (The Crown) ve Pedro Pascal’a (The Last of Us) gitti.

İşte 30. Oyuncular Birliği Ödülleri’nin tüm kazananları:


Robert Downey Jr.
SİNEMA  

En İyi Toplu Performans: Oppenheimer
En İyi Kadın Oyuncu: Lily Gladstone (Killers of The Flower Moon)
En İyi Erkek Oyuncu: Cillian Murphy (Oppenheimer)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
En İyi Dublör Performansı: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One 


Ayo Edebiri
TELEVİZYON  

En İyi Toplu Performans (Drama): Succession
En İyi Toplu Performans (Komedi): The Bear
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Elizabeth Debicki (The Crown)
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Pedro Pascal (The Last of Us)
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi): Ayo Edebiri (The Bear)
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi): Jeremy Allen White (The Bear)
En İyi Kadın Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Ali Wong (Beef)
En İyi Erkek Oyuncu (TV Filmi & Mini Dizi): Steven Yeun (Beef)
En İyi Dublör Performansı: The Last of Us